Ana SayfaÜnlülerBen Gazoz Olayını Göstermesem...

İlgili Postlar

Ben Gazoz Olayını Göstermesem…

Ben gazoz olayını göstermesem… Türk sinemasının duayen isimlerinden biri olan Nuri Alço, katıldığı bir panelde gençleri tuzaklara karşı nasıl uyardı? Sosyal medya kullanımının yayılmasıyla gelişen ne gibi tehlikelerden bahsetti? İşte haberimiz hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar…

Nuri Alço’dan bomba açıklama: Oyuncular otel odasında buluşup alem yapıyorlar

Ben gazoz olayını göstermesem…

Ben gazoz olayını göstermesem… Sinemanın yaşayan efsanelerinden birisi olan usta sanatçı Nuri Alço, Düzce üniversitesi İletişim Bölümü öğrencilerinin düzenlediği panele katıldı. Öğrencilerin büyük bir ilgisi ile karşılaşan usta sanatçı, gerçekleştirdiği sohbette gençleri tehlikelere karşı uyardı.

Özellikle son zamanlarda sosyal medya kullanımının yayılması ile beraber insanlar arası iletişimin azaldığına dikkat çeken Nuri Alço, “Onlar bir kere büyük bir tuzak. Faydalı olanları var ama kullanım amacına bağlı. Gerçekten bazen tehlikeli hale geliyor. Yolda yürürken, biriyle yemeğe, gazinoya gitseniz yüz yüze bakıp mevzu konuşamıyorsunuz masada. Herkes telefonu ile meşgul oluyor. İşte onu yerinde ve zamanında kullanabilmek çok önemli” dedi.

Nuri Alço kimdir?

Ben Gazoz Olayını Göstermesem
Ben Gazoz Olayını Göstermesem

Fakültelerde mini sinemalar çekilebilir

İletişim fakültelerinin çağımızdaki önemini vurgulayan usta sanatçı, “Hükümetin bu fakültelere ayırdığı bir bütçe var. Bunları kullanmaları gerekiyor. Radyo, televizyon ve sinemada bir kamerayı öğrenirken devletin verdiği paralarla küçük çapta, aktörlerle birlikte bir sinema çekilse hem para kazanırlar hem de öğrenciler bire bir çalışarak kamera önü, kamera arkasını öğrenirler. Bu gibi imkanlar var. Onun için bu bütçeleri yerinde değerlendirmek gerekiyor. Kullanmadıkları paraları zaten sene sonunda devir ediyorlar. Tekrar bütçe açılıyor. Bunları çok iyi değerlendirmek lazım. Çok güzel bir nesil var, gençlik var. Yazarlar var. İletişimin her alanında olmamız için daha iyi olması için biz de buralardayız.” dedi.

Uyuşturucuya dikkat

Çevirdiği bir çok filmde uyuşturucu alan ya da satan kişi şeklinde rol aldığını ifade eden Nuri Alço, bu konuya özellikle dikkat çekerek şunları söyledi: 

“Gerçekten uyuşturucuya karşıyım ben. Bu kadar yıl hep uyuşturucu filmlerinde oynadım. Kadın satan, uyuşturucu satan, onların patronu olan bir adamı oynadım. İyi ki de oynamışım o rolleri, sosyal mesaj vermek adına, gençlere kötü örnekleri göstermek için bu rolleri oynadım. Ancak şimdiki gençlikte bu rollerin gerçeğini görüyoruz. Bu çok üzücü bir durum. Fiziğinle oynuyorsun, yüzün, gözün, mimiklerin kayıp oluyor. Bizim zamanımızda bunlar yoktu. Bunları göremezdik. Şimdiki nesilde bunları görmeye başladık. Bizim zamanımızda kadın oyuncu bulmak çok zordu. Banu Alkan, Ahu Tuğba, Fatma Girik, Türkan Şoray’ın gelişlerine baktığınız zaman. Öpüşme yasakları vardı. Şimdiki nesilde bu böyle değil. Anneleri getiriyorlar. Ne olur benim kızımı oynat. Nereden geliyorsun? İşte Türkiye’nin herhangi bir yerinden. Nerede kalacak bu kız? Hemen bir filmde oynayacaksın diye bir durum yok. Yeri geliyor biz aylarca yatıyoruz. 6 ay iş bulamadığımız oluyor. Sinema çünkü bu. ‘Sizde kalsın’ diyorlar. Bu yaşta kız bende nasıl kalsın? Anneler kızı para kazansın, meşhur olsun diye böyle şeylere tenezzül ediyorlar. Bunlar da yanlış şeyler. Sinemada küçük yaşta bazı şeylere başlamayacaksınız. İçinizde varsa bazı şeyler önce okul bitecek, eğitiminiz bitecek. Her şeyi bilinçli olarak yapacaksınız. Önemli olan da budur.”

Her filmde bir mesaj vardır

Her sinema filminin bir mesajı olduğuna dikkat çeken usta oyuncu, “Sinemanın her filminde bir mesaj vardır. Bizim zamanımızda da vardı. Ben şimdi gazoz olayını gösterdiysem herkesin aklında o vardır. Şimdi bu arkadaşlarımız üniversiteye gelirken annelerinin, anneannelerinin aklında bu konu vardır. Dikkat et, diye uyarırlar. Bu önemlidir. Oynanan bütün roller gerçek hayattan alınan rollerdir. Ancak iyi ve kararlı bir nesil var. Yeri geldiği zaman ‘dur’ diyecek bir nesil var” diyerek kendisini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler