Ana SayfaKimdirTürker İnanoğlu Kimdir?

İlgili Postlar

Türker İnanoğlu Kimdir?

Yeşilçam ve Türk Sinemasının duayen ismi Türker İnanoğlu Kimdir? Türker İnanoğlu Nerede Doğdu? Türker İnanoğlu’nun Yer Aldığı Projeler Neler? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…


Bugün Doğan Ünlüler

Türker İnanoğlu Nerede Doğdu?

Türker İnanoğlu, 18 Mayıs 1936 tarihinde Safranbolu’da dünyaya geldi.

Türker İnanoğlu Kimdir?

Türker İnanoğlu’nun yaşamının ilk 15 yılı Safranbolu ile İstanbul arasında geçti. Okul ve ilk gençlik yıllarında futbol ve sinemayla ilgilendi. Futbolculuk yönünü okul takımlarında ve semt kulüplerinde sürdüren İlker İnanoğlu, lise eğitimi sonrasında devam ettiği Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümündeki yüksek öğrenimini tamamlamadan sevdiği sinema mesleğine geçti.

1959 yılında ‘Senden Ayrı Yaşayamam’ adlı filmle yönetmenliğe başladı. Yeşilçam’da çeşitli yapımcılara 10 adet film çektikten sonra 1960’ta kendi şirketi Erler Film’i kurdu ve Erler Film bünyesinde  200’ün üzerinde siyah-beyaz ve renkli film çekti.

1994 yılında ATV Televizyonu’nun Yönetim Başkanlığını üstlenmiştir. Bu kanalın çok büyük zirve yapmasına büyük katkıda bulunmuştur. İnanoğlu, şu anda kabloda yayın yapan Süper Kanal televizyonunu kurmuştur. İnanoğlu, filmcilikle ilgili Meslek Birlikleri, Dernekler ve İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitelerinde uzun yıllar yöneticilik yaptı. 1960’lı yıllarda filmciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği ile başlayan dernekçilik faaliyetlerini 1973 yılında 8 arkadaşı ile Türk Filmciler Derneğini kurarak sürdürdü. Derneğin başkanı iken 1980 yılında dernek kapatıldı. Yerine 1982 yılında Fiyap Film Yapımcıları Derneğini kurdu.

Uzun metraj ve belgesel çekimleri yapan Amerikan, Japon, Fransız ve Alman yapımcıların yürütücü yapımcılığını üstlenmeyi başarmıştır.
1964 yılında Türk sinemasının efsanevi oyuncularından Filiz Akın’la evlendi. Çiftin, ileride çocuk yıldız olarak “Yumurcak” filmleriyle ünlenecek İlker adlı bir oğulları oldu. Ancak evlilikleri on yıl süren çift 1974’te ayrıldı. 1975 yılında ise Türker İnanoğlu halen evli olduğu Gülşen Bubikoğlu ile evlendi. Bu evlilikten kızları Zeynep dünyaya geldi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler