Murat Yıldırım Kimdir?

Kim Milyoner Olmak İster yarışma programının sunacağı ile gündeme gelen Murat Yıldırım Türk televizyon ve sinemanın en önemli isimlerinden bir tanesi. 1979 yılında Konya’da doğan Murat Yıldırım, özellikle oyunculuk üzerine aldığı eğitimler ile birlikte kendini bu alanda daha çok geliştirmeyi başardı.

Makine Mühendisliği Okudu

Öğretmen olan babasının görevi sebebiyle Türkiye’nin pek çok farklı bölgesinde yaşama şansı elde eden Murat Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden mezun oldu. Makine mühendisliğinde iyi bir kariyer düşünmeyen ve bu nedenle 8 yıllık eğitim süresinin ardından ancak okulundan mezun olan Murat Yıldırım, eğitim hayatı boyunca da daha çok oyunculuk üzerine yöneldi.

Türk dizilerinin ve sinema filmlerinin en çok aranan isimlerinden olan Murat Yıldırım’ın okul döneminde de amatör olarak oynadığı tiyatrolar sayesinde adını duyurmayı başardı. Özellikle Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi oyuncuları grubuna katılarak burada üç yıl boyunca amatör bir şekilde tiyatro oynayan Murat Yıldırım, böylece sektöre giriş yapmış oldu.

İlk Deneyimi 2003’te!

Oyuncunun ilk deneyimi ise 2003 yılında yayınlanan Ölümsüz Aşk adlı dizi oldu. Fakat dizinin mevcut dönem şartları nedeniyle 11 bölüm yayınlanması oyunculuk bu dizide daha da parlamasını engelledi. Fakat bir yıl sonra Bütün Çocuklarım dizisinde rol alarak adını daha fazla duyurmayı başaran Murat Yıldırım, bu tarihi itibariyle kısa süre içerisinde pek çok projede yer almayı başardı. Özellikle 2006 yılında Altın Portakal ödülüne aday olan Ara filmi ile baş rol oynayan Murat Yıldırım, dizilerde de özellikle Fırtına dizisi ile özdeşti.

Daha sonraki yıllarda pek çok önemli projede başrol oynamaya Başaran Murat Yıldırım, 2008 yılında Fırtına dizisinde rol arkadaşı olan Burçin Terzioğlu ile evlendi. Fakat sadece 6 yıl süren evlilik 30 Haziran 2014 yılında sonlandı. Yıldırım sonrasında 13 Kasım 2016 tarihinde ise İmane Elbani ile evlendi.

Sinema
YılBaşlıkRolüNotlar
2005Organize İşler(figüran)
2006ArafCenk
2009Güz SancısıBehçetOyuncu (başrol)
2014KırımlıSadık TuranOyuncu (başrol)
2015Kocan Kadar KonuşSinanOyuncu (başrol)
2016Kocan Kadar Konuş: DirilişSinanOyuncu (başrol)
Televizyon
YılBaşlıkRolüNotlar
1999Ayrılsak da Beraberiz
2003Hayat Bilgisi
Patron Kim?(Konuk Oyuncu)
Ölümsüz Aşk
2004Bütün ÇocuklarımMesut
Büyük YalanOkan
2006-2007FırtınaAliOyuncu (başrol)
2007-2009AsiDemirOyuncu (başrol)
2009Ey Aşk NerdesinPolis(Konuk Oyuncu)
2009-2011Aşk ve CezaSavaşOyuncu (başrol)
2012SuskunlarEcevitOyuncu (başrol)
2016Gecenin Kraliçesi[5]KartalOyuncu (başrol)
Tiyatro
YılBaşlıkRolüNotlar
Kimsesizler
Salaklar sofrasıChevalOrijinali: Le Dîner de Cons

5 thoughts on “Murat Yıldırım Kimdir?”

Bir Cevap Yazın