Ana SayfaÜnlülerKenan İmirzalıoğlu'ndan Magazine Büyük Darbe!

İlgili Postlar

Kenan İmirzalıoğlu’ndan Magazine Büyük Darbe!

Kenan İmirzalıoğlu’ndan magazine büyük darbe! Beş yıl önce Bodrum’da tatil yaparken habersiz görüntülerinin çekilmesi üzerine mahkemeye başvuran ünlü oyuncu, manevi tazminat davasını kazandı. Yargıtayın verdiği karar, ünlüler için emsal değer kazanırken; magazin dünyasında darbe olarak kabul edildi. İşte haberimiz hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılar…

Sinem Kobal ile Kenan İmirzalıoğlu Düşman Çatlattı!

Kenan İmirzalıoğlu’ndan magazine büyük darbe!

Kenan İmirzalıoğlu’ndan magazine büyük darbe! Magazin muhabirlerinin 5 yıl önce Bodrum’da eski kız arkadaşıyla teknede görüntülerini çekmesi üzerine mahkemeye başvuran Kenan İmirzalıoğlu, manevi tazminat davasını kazandı.

Kenan İmirzalıoğlu, 5 yıl önce teknede eski kız arkadaşıyla çekilen görüntülerinin ‘Kenan Kündeye Geldi’ ve ‘Minderde Aşk’ manşetleriyle yayınlanmasının ardından açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

Kenan İmirzalıoğlu, habersiz çekilen bu görüntülerinin üzerine mahkemeye başvurmuştu.
Kenan İmirzalıoğlu, habersiz çekilen bu görüntülerinin üzerine mahkemeye başvurmuştu.

Kenan İmirzalıoğlu kimdir?

“Kenan Kündeye Geldi”

Yargıtay’ın emsal teşkil edecek bir karara imza attığını ifade eden Kenan İmirzalıoğlu’nun avukatı Barış Tan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kenan İmirzalıoğlu’nun eski kız arkadaşıyla yatın açık kısmına çıktıkları sırada habersiz çekilmiş fotoğrafları 9.7.2014 tarihinde ‘Kenan Kündeye Geldi’ ve ‘Minderde Aşk’ manşetleriyle kamuoyuna servis edilmiştir. İmirzalıoğlu’nun kişilik haklarına saldırı dolayısıyla uğradığı manevi zararın tazminine ilişkin iki gazete ile muhabir aleyhine açılmış davada, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, emsal teşkil edecek bir karara imza atmıştır. Bu kararda basının özgürce yayın yapmasının güvence altına alındığı, ancak basın özgürlüğünün sınırsız olmayıp kişilik haklarına saldırıda bulunulmamasının hukuki zorunluluk olduğu belirtilmiştir.”

Hukuki kalkan olacak

“Yargıtay; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve T.C. Anayasa Mahkemesi kararlarına atıfta bulunmuş, kamuoyunda tanınan kişiler de dahil olmak üzere herkesin özel hayatının korunması gerektiğine, yegane amacı kamuoyunda tanınmış bir kişinin özel hayatına ait detaylarla birtakım okuyucuların merak duygularını tatmin etmek olan fotoğraf ve makalelerin yayınlanmasının topluma menfaat sağlamayacağına, halkın tanınmış kişinin özel hayatında nasıl davrandığını bilme hususunda yasal menfaatinin olmadığına, böyle durumlarda basın ve ifade özgürlüğünden bahsedilemeyeceğine vurgu yapmıştır. Yargıtay’ın bu görüşü doğrultusunda dosyayı ele alan İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, İmirzalıoğlu’nu haklı bulmuş ve kendisine manevi tazminat ödenmesine karar vermiştir. Bu karar, basın ve yayın organlarının basın özgürlüğü şemsiyesi altında tanınmış kişilerin özel hayatları hakkında dilediği gibi haber yapamayacakları sonucunu doğuracaktır. Bu karar, toplum önünde mağduriyet yaşayan tanınmış kişiler için hukuki kalkan olmuştur.”

Toplumsal yarar yoksa basın özgürlüğünden söz edilemez

“Bunun için temel ölçütün kamu yararı olduğu, kamuya mal olmuş kişinin mesleği içinde yer almayan bir konuda, özel hayatıyla ilgili haberlerle onlara eşlik eden fiziksel mahremiyetine dair fotoğrafların yayınlanmasında toplumsal yarar bulunmadığı, kişinin sadece halka mal olmuş bir kişi olarak nitelendirilmesinin, özel hayatına böyle bir müdahaleyi haklı kılmaya yeterli olmadığı belirtilmiştir.”

Özel hayat sadece evden ibaret değildir

“Yargıtay’ın verdiği kararda özel hayat kavramının, kişinin kapalı kapılar ardındaki yaşantısı ve mahremiyetinden ibaret olmadığına dikkat çekilmiş. Kamuya açık alana çıkan her kişinin bu alandaki her görüntüsünün kaydedilip izinsiz kullanılmasına rıza gösterdiğinin kabul edilemeyeceği belirtilmiş, kamuya mâl olmuş kişilerin konutları dışında da özel hayatlarının var olduğu kabul edilmiştir.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler