Magazin Haberleri » Kimdir » İkbal Gürpınar Kimdir?
İkbal Gürpınar Kimdir?

İkbal Gürpınar Kimdir?

Ekranların deneyimli sunucusu İkbal Gürpınar’ı yakından tanıyalım…
Bugün Doğan Ünlüler


Kaç Yaşında, Nereli?

1969 yılında Kırıkkale’de dünyaya gelen ünlü sunucunun ailesi Kırşehir’in en zengin ailelerindendir. 2 kardeş olan Gürpınar’ın bir tane ablası vardır. Ortaokulu Kırıkkale İmam Hatip Lisesi’nde okuyan İkbal Gürpınar,  liseyi ise İzmir’de Fatih Koleji’nde yatılı okuyordu, lise ikinci sınıftayken 19 Mayıs tatilini fırsat bilerek tatil için Kırıkkale’ye geldiğinde 1986 yılında aile baskısı ile bu sefer annesinin bir akrabasının oğlu ile evlendirildi. Sonradan liseyi Ankara’da Çankaya lisesinde dışarıdan bitirdi. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Bölümü’nde 1 yıl okuduktan sonra 1990’da girdiği Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu.

25 Yaşında Programa Başladı

Üniversitenin ilk yılından itibaren çalışmaya başladı. Okul içinde açılan sınavı kazanarak spikerliğe başladı. Birçok organizasyonda gönüllü sunuculuk, Belediye Hastanesi’nde gönüllü hemşirelik yaptı. Bu arada Libya Kültür’deki kursa katılarak makrome eğitimi aldı. 1992 yılında Türkiye Polis Radyosu’na spiker görev olarak işe başladı. 25 yaşında iken 1994 yılında TRT 1’de yayınlanan eğlence- müzik programı “25.Saat” isimli programında görev aldı. Daha öncesinde bir boya firmasının Yedi Renk isimli televizyon projesinde ve Anadolu Üniversitesi’nde çekilen makarna programında görev almıştı.

Ak Parti’den Siyasete Atıldı

1997 yılında yine televizyon sunuculuğuna dönerek Trt Gap’ta çeşitli programlar sundu. 1998-2000 yılları arasında hem TRT’de çalışıp, hem de Özel Yaşam Hastanesi’nde halkla ilişkiler müdüreliği yaptı. 2001 Yılında Samanyolu televizyonunda çalışmaya başlayıp Yüzük Taşı, Mutluluk Yolu ve ardından Kimse Yok Mu? isimli programlarını sundu. Aynı tarihlerde de eş zamanlı olarak TRT’de Gün Başlıyor programını sundu. 2006 yılında Kanal D’de “İkbal’le Yaşama Dair” adlı programı sundu. İkbal Gürpınar, “İkbal’den Masallar” diye bir masal kitabı ile yaşadıklarını, izlenim ve deneyimlerini 4 kitapta topladı ve 3 de şiir albümü yaptı. 2010 yılında umreye giden İkbal Gürpınar, tesettüre girdi. 2010 yılında tesettüre giren İkbal Gürpınar, bir röportajında,tesettüre girince iş bulamadığından yakınarak,  “Hakkımda kötü ithamlarda bulunuyorlar. Kanallarda iş bulamıyorum. Bir anda hiçbir yerden davet gelmemeye başladı. Defalarca proje geliştirdim. Kanallara defalarca sundum. Ama olmuyor. Olumlu tarafına bakıyorum, annem alzheimer oldu, onunla ilgilenebiliyorum”dedi.

İkbal Gürpınar, 2014 yılı Aralık ayında AK Parti’den siyasete girdi. Ak Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı’nda yönetim kurulu üyesi olan Gürpınar, aynı zamanda Ak Parti İstanbul’da da delegelik yapıyor.

Evlilikleri:

İkbal Gürpınar, 1986 yılında 17 yaşında iken inşaat mühendisi zengin bir akrabasıyla evlendirildi. 1987 yılında Alper adında oğlu oldu. Dışarıdan liseyi bitirdi, Üniversiteden mezun olduğu gün, özgürlüğünü ilan etti, Ailesinin karşı çıkmasına rağmen, evliliğine son noktayı koydu. 11 yıl sonra 1997 yılında boşandı. Makine mühendisi Burhan Karagözlü ile 1 Ekim 2004 tarihinde evlendi. İkinci evliliği beş yıl sürdü. 2 Temmuz 2009 tarihinde boşandı. Efe (d.2007) adında bir oğlu olmuştur. Melih Gökçek’in kıydığı nikah’ın şahitliğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. İkbal Gürpınar, 4 Ekim 2011 tarihinde tasavvuf müziği sanatçısı Emre Ermiş ile evlenmiştir.

Albümleri:

Sen gittin gideli

Kitapları:

İkbal’den Masallar

İkbal Gürpınar’la Ramazan sofrası

Yemek Tarifleri; Türk ve Dünya Mutfağı

Aşkın Bir Yüzü; Erkek ve Kadın Gözüyle

Benim Hâlâ Umudum Var

İkbal’le Küçük Mutluluklar; Gün Doğdu

İkbal Gürpınar’dan Yemek Tarifleri

İkbal’le Küçük Mutluluklar

İçimden Geldiği Gibi

Günaydın Gece

İkbal Gürpınar’ın Hazırlayıp Sunduğu Programlar:

TRT GAP’ta Kadınlar Yarışıyor

TRT1’de Politika Kulvarı

TRT’de 25.saat

TRT GAP’ta Bu Sabah

TRT1’de Nane Limon Kabuğu

TGRT’de Ramazan programları

TGRT’de Vekiller Yarışıyor

STV’de Yüzük Taşı

Kanal 7’de Küçük Mutluluklar

Kanal 7’de İkballe Hayatı Paylaşmak

Kanal 7’de İkbal’le Diyar Diyar

Kanal 7’de Kimse Yok Mu?

Kanal 7’de Hayatın İçinden

Kanal D’de “İkbal’le Yaşama Dair”


TRT’de Gün Başlıyor

Hakkında Banu Karakaya

Avatar

İlginizi Çekebilir

Tuğçe Özbudak Kimdir?

Tuğçe Özbudak kaç yaşında? Tuğçe Özbudak aslen nereli? Tuğçe Özbudak hangi burç? Tuğçe Özbudak kimdir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir