Magazin Haberleri » Kültür ve Sanat » İBB Şehir Tiyatrolarına 3 Ödül Birden

İBB Şehir Tiyatrolarına 3 Ödül Birden

Sahnelediği klasik ve çağdaş tiyatro oyunlarla oldukça büyük bir kitle tarafından takip edilen İBB Şehir Tiyatrolarına 3 Ödül Birden verildi.


 

Sahnelediği oyunlarla büyük bir takipçi ve hayran kitlesine sahip olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 44. İsmet Küntay Ödülleri’nden 3 ödül ile döndü.

İBB Şehir Tiyatroları’nın Gurur Gecesi

Oyun yazarı İsmet Küntay adına düzenlenen ve yıllardır aralıksız şekilde organize edilen ‘İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’ bu yıl da sahiplerini buldu. Yirmi ayrı dalda kazananların açıklandığı gecede İBB Şehir Tiyatroları 3 ödül ile büyük bir gurur yaşadı.

“İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu” üyelerinin Gazeteci Yazar Hayati Asılyazıcı’nın Seçici Kurul Başkanlığı’nı sürdürdüğü, Nilgün Serimoğlu, Oya Gökberk, Şerif Köyan, Oğuz Turgay, Emine Şahinkaya’dan oluştuğu gecede yapılan değerlendirmeler sonucu kazananlar belirlendi.

İBB Şehir Tiyatrolarına 3 Ödül Birden

Böylesine önemli bir gecede 3 ödüle birden layık görülen İstanbul Büyükşehir Belediyesi gurur duyduğu bir gece yaşadı. İşte alınan o ödüller:

Yılın En Başarılı Dramaturg Ödülü, tiyatro sanatı için oldukça önemli bir yeri olan dramaturgi dalındaki yaptığı başarılı çalışmaları sebebiyle Hilmi Zafer Şahin’e, Yılın En Başarılı Çocuk Oyunu Ödülü Dersu Yavuz Altun’un yazdığı ve yönettiği “Benim Güzel Pabuçlarım” adlı oyuna, Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü Duşan Kovacevic’in yazdığı, M. Nurullah Tuncer’in yönettiği, “Ocak’ta Bahar” adlı oyundaki başarılı ışık tasarımı nedeniyle Osman Aktan’a verildi.

 

Ocak’ta Bahar

2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavya’da büyük bir değişim baş gösterir. 1940 yılından sonra kapalı kapılar ardında yaşanmakta olan açlık ve sefalet içinde umudun ve sevginin başrol oynadığı hikaye işlenir. Savaşın yarattığı bu psikolojik yıkımın sonuçlarından birisi olan kardeşin kardeşi öldürmesine de tanıklık ediyoruz.

Ocak’ta Bahar adıyla yazılan ve sahnelenen oyun 1995 yılında Emir Kusturica tarafından Underground (Yeraltı) ismiyle filme çekilmiştir.

Duşan Kovaçeviç’in yazdığı M. Nurullah Tuncer’in yönettiği oyunda Aslı Nimet Altaylar, Caner Çandarlı, Tankut Yıldız, Alp Tuğhan Taş, Gürol Güngör, Onur Şirin, Serap Doğan, Cihat Faruk Sevindik, Berk Samur, Çağlar Ozan Aksu, Hakan Gümüş, Destan Batmaz, Elyesa Çağlar Evkaya, Buğra Can Ildırışık, Hazal Uprak, Aslı Şahin, Damla Cangül Yiğit, Gül Yıldırım, Ayşe Günyüz Demirci, Mana Alkoy rol alıyor.


Benim Güzel Pabuçlarım

Günün birinde sirke, bir robot palyaço gelir ve sevimli palyaço sirkten kovulur. Bu kadarıyla da kalmaz, parası olmadığı için çok sevdiği pabuçları elinden alınır. Palyaçomuz pabuçlarını geri almak için iş aramaya başlar. Girdiği işlerden çocuksu duyarlılığı nedeniyle bir bir kovulur. Pabuçlarına asla kavuşamayacağını düşünüp umutsuzluğa kapıldığında, imdadına çocuklar yetişir ve onların desteğiyle pabuçlarına ulaşır. Yeniden çocuklarla birlikte kahkaha dolu gösterisini gerçekleştirmeye devam eder. Dersu Yavuz Altun’un yazıp yönettiği oyunda; Ayşe Günyüz, Çağrı Büyüksayar, Oğuzhan Oğuz, Gülsüm Alkan, Samet Silme, Sefa Turan rol alıyor.

   Bizi Google News'den takip edin

Hakkında Görkem Günay

Avatar

İlginizi Çekebilir

Radyo D'de Haftanın Konukları

Radyo D’de Haftanın Konukları

Radyo D’nin sevilen programcıları canlı radyo yayınların yanı sıra sosyal medya üzerinden yaptıkları canlı yayınlarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir