Cumartesi, Eylül 25, 2021
Ana Sayfa Kültür ve Sanat İBB Şehir Tiyatroları 30 Ağustos'a Özel Oyun..

İBB Şehir Tiyatroları 30 Ağustos’a Özel Oyun..

-

İBB, milli mücadelenin kaderini değiştiren 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, pandemi sürecine uygun şekilde kutlayacak. Fiziki mesafe kuralıyla Kemerburgaz Kent Ormanı, Maltepe, Kadıköy, Miniatürk ve Yanikapı’da etkinlikler yapılacak. Bağımsızlığımızın habercisi olan Büyük Taarruz‘un 98. yıl dönümü için hazırlanmış bir tiyatro oyununun da sahneleneceği kutlamalarda İstanbullu, büyük zaferin coşkusunda birleşecek. İşte Detaylar..

İBB Şehir Tiyatroları 30 Ağustos’a Özel Oyun..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Büyük Zafer’in 98’nci yılı için salgın koşullarına göre planlanan etkinlikler gerçekleştirecek. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman askerlerimiz ve Türk milletinin bağımsızlığa olan tutkusunun eseri olan büyük zafer, bayram coşkusuna yakışır şekilde fiziki mesafe kuralıyla kutlanacak. Kemerburgaz Kent Ormanı’nda çocuk etkinliği ve konserler düzenleyecek İBB, Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’ndaki programında pandemi nedeniyle ücretiz bilet uygulamasına gidecek. Sınırlı sayıdaki biletler, başvuru formunun bulunduğu portal üzerinden alınabilecek.

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda Bayram Coşkusu..

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda İBB’nin desteğiyle gerçekleşen “Park Et Seyret” etkinlikleri, 30 Ağustos Zafer Bayramı programıyla sürecek. Sesi, tarzı ve yorumuyla Türk müziğinde ayrı bir yer edinmiş sanatçı Haluk Levent, İstanbulluları müzikte ve büyük zaferin coşkusunda birleştirecek.

Kemerburgaz’da Bayram Coşkusu..

İBB’nin etkinlikleri, bir başka milli bayramda, 29 Ekim 2019’da açtığı
Kemerburgaz Kent Ormanı’nda gerçekleştireceği aktivitelerle başlayacak.
Yürüyüş yolları, bisiklet parkurları, dinlenme ve çocuk alanlarıyla
İstanbulluların keyifle vakit geçirdiği şehir parkı, 30 Ağustos Zafer Bayramı için yapılacak etkinliklere ev sahipliği yapacak. Çocuklar için uçurtma şenliği, oyun atölyeleri ve mini ödüllü yarışmaların hazırlandığı programlarda; İBB Orkestralar Müdürlüğü de en sevilen repertuvarıyla müzikseverlerle buluşacak.

Zafer Bayramı’na Özel Tiyatro Oyunu

Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’ndada saat 20.00’de DJ performansı ile
başlayacak kutlamalarda, 30 Ağustos için özel olarak hazırlanan tiyatro
oyununa da sahnelenecek. Yönetmenliğini Eraslan Sağlam’ın üstlendiği, İBB Şehir Tiyatroları’nın “Zaferin Tanıkları-Ekmek ve Hürriyet” isimli gösterisi, izleyicilerle buluşacak. Şehir Tiyatrosu sanatçıları tarafından hazırlanan bu eserde; edebiyat, modern dans, müzik gibi disiplinler tiyatro çatısı altında toplanarak, Milli Mücadele’nin bugünle ilişkisi bir panorama ekseninde sunulacak. Eserin müziğini Deniz Noyan’ın, koreografisini Özge Midilli’nin, kostümlerini Onur Uğurlu’nun, efekt tasarımını Yunus Nalcı’nın, ışık tasarımını Osman Aktan’ın yaptığı oyunda; Ertan Kılıç, Müge Çı̇çek, Ada Alize Ertem, Volkan Öztürk, Neşe Ceren Aktay, Nilay Yazıcıoğlu, Gürkan Başbuğ, Elif Verı̇t, Besim Demı̇rkıran ve Hakan Örge rol alıyor.
Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’nda gerçekleşecek program, pandemi nedeniyle bin kişilik bir katılımla yapılacak. Ücretiz bilet uygulamasına gidildiği etkinliklere http://forms.ibb.gov.tr/kultur/30-agustos-zafer-bayrami-etkinlik-davetiyeleri-basvuru-formu/ adresinden davetiye alınabilecek.

Günü Güzelleştiren Etkinlikler

İBB şirketlerinden Kültür AŞ’nin işlettiği Miniatürk, kutlamalar kapsamında birçok farklı temadaki etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ziyaretçiler için hazırlanan sahne ve alan aktiviteleri, hem yetişkinlerin ve hem de çocukların gününü güzelleştirecek.
İstanbul’un tarihi ve kültürel değerini yansıtan kitapların okuyucuyla
buluşturan, şubelerindeki konserlerle müzikseverlere keyifli anlar yaşatan İstanbul Kitapçısı, bu geleneğini Zafer Bayramı’nda da sürdürecek. Kadıköy şubesinde düzenlenecek Klasik Müzik Konseri ile çağları aşan notalar, 30 Ağustos için İstanbullulara seslenecek.

Kurtuluş Destanı Yeniden Hatırlanacak

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda İBB’nin desteği ile düzenlenen “Park Et Seyret” etkinlikleri, milli bayram heyecanını herkese hissettirecek. Nazım Hikmet’in ölümsüz eseri Kuvayi Milliye Destanı, farklı bir yorumla yeniden hatırlanacak. Orkestra şefi ve besteci Murat Cem Orhan, Türk edebiyatının başyapıtlarından olan eserden esinlenerek hazırladığı “Kuvayi Milliye’nin İnsan Manzaraları”, izleyiciyle buluşacak. Orhan, iki ses ve anlatıcının yer aldığı konserde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Utku Bayburt, anlatıcı Özgür Özaslan, solist Evrim Özkaynak, viyolonsel sanatçısı Burak Ayrancı, klarnet sanatçısı Arda Serindağ ve canlı olarak ses tasarımını yapacak Cem Ergunoğlu ile aynı sahneyi paylaşacak.
Berlin’de yaşayan Türk illüstrasyon sanatçısı Kutay Can Doğan’ın her bir
müzikal eser için çizdiği çizimleri de ekrana yansıtılacak.
Yenikapı’da “Kuvayi Milliye’nin İnsan Manzaraları” eserinin ardından Haluk Levent sahne alacak. Türk müziğinde iz bırakmış Levent, en sevilen eserleriyle Yenikapı’da bayram havası estirecek.

Toplu Taşıma Ücretsiz

İBB’nin denetimindeki toplu taşıma araçları, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ücretsiz hizmet verecek. Yolcular, İstanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu taşıma araçlarına kartını okutmak suretiyle ücretsiz binecek.
Uygulama; İETT, Metrobüs, OTOBÜS AŞ (Havalimanı Otobüsleri Hariç),
Özel Halk Otobüsleri, Şehir Hatları Vapurları, Özel Deniz Yolu Toplu Ulaşım Motorları ile Metro İstanbul’un yönettiği Tramvay, Metro, Füniküler, Tünel ve Teleferik hatlarında geçerli olacak.

30 Ağuztos Zafer Bayramı Etkinlikleri Yenikapı

Program Akışı:
20.00: DJ Performansı
20.30: “Nazım Hikmet” Kuvayi Milliye’nin İnsan Manzaraları
22.00: Haluk Levent Konseri
23.30: Kapanış

MALTEPE Program Akışı:

20.00: DJ Performansı
20.30: İBB Şehir Tiyatroları Tarafından 30 Ağustos için Özel Olarak
Hazırlanan “ Zaferin Tanıkları” Tiyatro Oyunu Gösterimi
21.00: İBB Kent Orkestrası Mehteran Birliği Konseri
21.40: “Direnen Mızıkacılar Orkestrası” Konseri
23.00: Kapanış

Kemerburgaz Kent Ormanı

Alan Etkinlikleri:10:00 -17:00
Türk Bayraklarıyla Uçurtma Şenliği – 1.000 adet uçurtma

Çocuk Etkinlikleri ve Mini Ödüllü Yarışmalar  Çocuk Atölyeleri  Alan Süslemeleri Sahne Programı:

15.00: İBB Kent Orkestrası Mehteran Birliği Konseri
16.00: İBB Kent Orkestrası Bando Konseri
17.00: DJ Performansı
19.00: İBB Kent Orkestrası Konseri
20.30: Kapanış

Miniatürk Etkinlikleri

Saat: 13.30 / 15.30
Sahne Etkinlikleri :
Bando
Jonglör
Atatürk ve Çocuk
Kamaşibai
Köpük Show
Alan Etkinlikleri :
T-Shirt Boyama Atölyesi
Zafer Bayramı Anı Duvarı
Atatürk Sergisi
Maskotlar
Balon Oyunları

Kadıköy İstanbul Kitapçısı Etkinliği

Saat : 11.00 / 12.00 – Klasik Müzik Konseri

 CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Oklar Deniz'in Üzerine Çevriliyor

Yalancı 3. Bölüm 1. Fragmanı Yayında! Oklar Deniz’in Üzerine Çevriliyor!

0
Show Tv'nin yeni dizisi Yalancı, 2. bölümüyle ekrana geldi. Dizinin yayınlanan yeni bölümünde; Deniz'in, sosyal medyada Mehmet'i ifşa etmesiyle işler karışıyor. Mehmet, işinden izin...