Ana SayfaKimdirHüsnü Şenlendirici Kimdir?

İlgili Postlar

Hüsnü Şenlendirici Kimdir?

Hüsnü Şenlendirici Kimdir?

“Klarnet” deyince aklımıza gelen ilk isimlerden olan, birçok projede yer almış ve herkes tarafından sevilerek dinlenen albümleri olan Hüsnü Şenlendirici kimdir? Hayatı hakkında bilinmeyenler haberimizde.

Hüsnü Şenlendirici’nin Hayatı ve Başarıları

1976  Bergama doğumlu olan Hüsnü Şenlendirici müzik geleneği olan bir ailede yetişmiştir. Dedeleri Hüsnü Şenlendirici (klarnet, trompet) ve Fahrettin Köfeci (klarnet), babası Ergün Şenlendirici (trompet) çalmaktadır. Böyle bir ailede yetişmiş olan Hüsnü Şenlendirici de 5 yaşında klarnete merak salmış ve çalmaya başlamıştır. Çaldığı ilk parça ise “Harmandalı” olarak bilinir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümüne girmeyi başaran Hüsnü Şenlendirici 4 yıl sonra İngilizce yüzünden okuldan bitirmeden ayrılmak zorunda kalır.Okuldan ayrıldıktan sonra vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz‘in “Magnetic Band” grubu ile yüzlerce festivalde Türkiye’yi temsil etme şansını elde etti.Kariyerine babası Ergun Şenlendirici’nin 6 kişilik grubu “Laço” ile yurt dışında birçok önemli festivallere katılarak devam etti.

1996 yılında, askerlik görevini yaptı. Askerliği bittikten sonra 13 kişilik “Laço Tayfa” adlı Türk Müziğine özgü enstrümanlardan oluşan gurubunu kurdu.Laço Tayfa grubundan bağımsız olarak da çalışmalar yürüten Hüsnü Şenlendirici, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen ‘Anadolu Güneşi’ projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonu’nda Kubat ve Belkıs Akkale‘ye Senfoni Orkestrası’na eşlik etti. Çok yetenekli olduğu için her yerde parlayan Hüsnü Şenlendirici kariyerine hız kesmeden devam etti.

Hüsnü Şenlendirici’ninin asıl amacı Türk Müziğinin güzelliklerini yurt dışında tanıtarak daha geniş kitlelere ulaşmaktı. Bunu yapmak için de ilk adım olarak beş kişilik ‘Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları’ adıyla bir grup daha kurdu. Her iki grubuyla yurt içi ve yurt dışında konserler verdi; başta Turizm Bakanlığı’nın teklifiyle EXPO 2001-Hannover–Almanya‘da, Mayfest festivali çerçevesinde, Mayıs 2002’de ABD New York Central Park’ta ve 35 kişiyi bir araya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de, 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserleri gibi.

Yer Aldığı Projeler

Brooklyn Funk Essentials / In The Buzzbag (1998)
Laço Tayfa / Bergama Gaydası (2000)
Laço Tayfa / Hicaz Dolap (2002)
Hüsn-ü Klarnet (2005)
Taksim Trio (2007)
Hüsnü Şenlendirici ve Trio Chios / Ege’nin İki Yanı (2010)
Hüsn-ü Hicaz (2011)

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler