Ana SayfaKimdirHıncal Uluç Kimdir?

İlgili Postlar

Hıncal Uluç Kimdir?

Türk gazeteci ve yazar Hıncal Uluç Kimdir? Hıncal Uluç Nerede Doğdu? Hıncal Uluç Aslen Nereli? Hıncal Uluç Hangi Burç? Hıncal Uluç’un Televizyon Programları Neler? Hıncal Uluç’un Albümleri Hangileri? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…


Bugün Doğan Ünlüler

Hıncal Uluç Nerede Doğdu? Hıncal Uluç Aslen Nereli? Hıncal Uluç Hangi Burç?

Hıncal Uluç 1 Kasım 1939 Kilis’de doğmuştur. Hıncal Uluç Aslen Kilislidir. Hıncal Uluç Akrep burcudur.

Hıncal Uluç Kimdir?

Hıncal Uluç, Subay olan babası Fuat Uluç’un, II. Dünya Savaşı sırasında Alman tanklarının manevra yaptığı Bulgar sınırında görevli olması nedeniyle, üç yaşına kadar anneanne ve teyzesi tarafından büyütülmüştür. Ardından tayinler nedeniyle ilkokula Bandırma’da başlamış, sonra 1950 yılında Kilis’te bitirmiştir. 1952 yılında Antakya’da ortaokula başlamış, geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesi’nde tamamlamıştır.

Hıncal Uluç, İngilizce’yi öğrenme hevesi yüzünden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne yazılmıştır. Bir sömestr sonunda tekrar Ankara’ya dönmüştür. Bir sene sonra da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanmıştır. Bu arada Demokrat Parti’den ayrılmış bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi, Yenigün adıyla bir yayın organı kurmuş, başına da Cihat Baban’ı getirmiştir. Mehmet Ali Kışlalı desteği ile 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlamıştır.Böylece gazeteciliğe adım atmıştır.

Mamak Muhabere Okulu’nda iki yıl askerlik yapmıştır. Askerden döndüğü 1967 yılında, Mehmet Ali Kışlalı başta olmak üzere eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı’da çalışmaya başlamıştır. Oktay Kurtböke de Cumhuriyet gazetesinin yayın yönetmeni olduğu için Uluç Yankı ile paralel iş yürüterek burada haftada iki gün spor yazıları yazmaya başlamıştır, TRT kurulunca pazartesi günleri yine Cumhuriyet’e tam sayfa TV sayfası yapmıştır.

1980 senesinde Gelişim Yayınları’nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul’a gelmiştir. Ardından Zafer Mutlu’nun daveti ile 1990 senesinde Sabah’ta yazmaya başlamıştır. Halen Sabah’ta yazarlık ve aHaber’de yayınlanan 90’a programında yorumculuk yapmaktadır.

Lale Akat, 1973 yılında Ali Kocatepe’nin kurduğu 1 Numara Plak şirketinden ilk plağını çıkardığında, 45’liğin B yüzünde yer alan Jose Feliciano’nun “Once There Was A Love” adlı şarkısının Türkçe sözlerini Hıncal Uluç yazmıştır. 1985 yılında ise Özdemir Erdoğan ve Sezen Aksu düeti olan “Bir küçük aşk masalı” şarkısının söz yazarlığını Sezen Aksu ile beraber yapmıştır.

Hıncal Uluç’un Televizyon Programları:

Kırmızı Çizgi (2010 – NTV Spor)

90 Dakika (NTV)

Yaşamdan Dakikalar (Önce: Tv8, atv Şimdi: Sky Türk)

Tele Pazar (Kanal 1)

Yalanlar ve Ben – Ortaklaşan Bir Sevgi (yeni program)

Aileler yarışıyor (1975-TRT)

Hıncal Uluç’un Albümleri:

2008’de “Hıncal’ın Seçtikleri”

2009’da “Hıncal’ın Seçtikleri 2”

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler