Magazin Haberleri » Yaşam » Sağlık » Evet, tüm kadınlar buraya! Erkek mi? Dişi mi?

Evet, tüm kadınlar buraya! Erkek mi? Dişi mi?

Sofraların vazgeçilmezi dolma biber hakkında duyduklarınız sizi şaşırtacak! Dolmalık biberlerin dişisi ve erkeği olduğunu duymuş muydunuz? Olmaz demeyin oluyor! Olaydan bir haber olanlar için dolmalık biber dersimize başlıyoruz! Dişi, erkek biber nedir? Aralarında nasıl bir fark vardır? Gelin tüm merak ettiğiniz soruların cevabı için haberimize göz atalım…


Öncelikle; etli mi, yağlı mı?

Kişiden kişiye göre lezzeti farklı güzel olan biber dolmasının püf noktası..! Sizin de dola pişirirken tenceredeki biberlerinin bir kısmının tam olarak piştiği bir kısmının da yarı çiğ ve kart kaldığı oluyor mu? Eğer böyle bir dolmaya denk geldiyseniz sorun sizde değil, biberin cinsinde! Evet yanlış duymadınız!  Dolmalık biberler erkek ve dişi biber olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki biber türündeki en net farkı onların alt kısımlarına bakarak anlayabilirsiniz. Erkek biberlerin taban kısımlarında 3 adet yumru bulunur. Dişi biberlerde bu sayı 4’tür.

Peki, aradaki fark nedir?

Erkek biberlerin kabukları kalındır, tohumları azdır. Dişi biberlerin ise tam tersi; kabukları ince, tohumları oldukça fazladır. Erkek biberlerde az da olsa bir miktar acılık bulunur. Dişi biberlerde ise acılık hiç yoktur. Dişi biberlerin çiğ tüketimi daha lezzetlidir. Dolmanın yanı sıra iyi bir kahvaltılık ürünü olabilir.

Biber alırken neye dikkat etmeliyiz?

Gelelim asıl konuya… Dolma yapmak için hangi biber daha uygundur? Dişi biberler dolmada kullanmak için daha uygundur. Dört yumrusu sayesinde tencerede çok daha rahat bir şekilde sabitleyebilirsiniz. Dişi biberlerin kabuklarının daha ince olması ekstra bir avantajdır. Bu püf noktalara dikkat ederseniz artık sizinde biber dolmanız leziz olacak!

Farklı lezzet arayanlara ufak bir tüyo!

Biberin acı olmaması da yemeği daha lezzetli bir hale getirir. Dolmaların hepsinin aynı anda pişmesi için dişi ve erkek biberleri karışık kullanmamalısınız. Yapısından dolayı dişi biberler çok daha çabuk pişerler. Erkek biberlerin pişme süresi uzundur. Bunu bilerek biber dolması yapın!


Her hali ayrı enfes diyenler..!

Sulu yemek yaparken biber kullanacaksanız eğer tercihinizi erkek biberlerden yana yapabilirsiniz. Daha az tohuma sahip olması bu konuda avantajdır.

   Bizi Google News'den takip edin

Hakkında İrem Arabacılar

Avatar

İlginizi Çekebilir

Covid-19 gebeleri nasıl etkiliyor?

Covid-19 gebeleri nasıl etkiliyor?

Pandemi süreci herkesi etkilediği gibi hamileleri de etkiledi. Hamile kadınların yaşadıkları hormonal değişikliklerin de etkisiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir