Perşembe, Ekim 21, 2021
Ana Sayfa Kültür ve Sanat Filmler Antalya Altın Portakal Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması filmleri açıklandı

Antalya Altın Portakal Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması filmleri açıklandı

-

Antalya Altın Portakal Film Festivali için filmler açıklandı. Türkiye’de 1964 yılından beri düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yıl 57. festival için hazırlıklar sürüyor. 03 – 10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda boy gösterecek filmler de belli oldu.

Festivalde Ünlüler Geçidi Yaşanacak!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 47 Film başvurdu. Festival danışmanı, akademisyen ve sinema yazarı Ahmet Gürata ile sinema yazarları Sevin Okyay ve Mehmet Açar’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda belirlenen 12 Film Antalya’da yarışacak.

Fikret Reyhan’ın “Çatlak”, Tankut Kılınç’ın “Dersaadet Apartmanı”, Nesimi Yetik’in “Dirlik Düzenlik”. Derviş Zaim’in “Flaşbellek”, Orçun Benli’nin “Gelincik”, Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde”. Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler”, Tunç Şahin’in “İnsanlar İkiye Ayrılır”. Yasin Çetin ve Barış Gördağ’ın “Koku”, Ferit Karol’un “Kumbara”. Atalay Taşdiken’in “Kar Kırmızı” ve Reis Çelik’in “Ölü Ekmeği” adlı filmleri, Altın Portakal ödülleri için jüri karşısına çıkacak.

Antalya Film Festivali’nde Yaşananların Perde Arkası!

Antalya’da Türkiye ve Dünya prömiyerleri yılı

Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl bir ilk uygulanacak. “Türkiye’de ilk gösterim” koşulu ile yarışmaya seçilen tüm filmler Türkiye’de izleyiciyle ilk kez Altın Portakal Film Festivelinde buluşacak. Yarışmadaki dokuz film ise (“Flaşbellek”, “Gelincik”, “Kar Kırmızı”, “Çatlak”, “Dersaadet Apartmanı”. “İnsanlar İkiye Ayrılır”, “Dirlik Düzenlik”, “Koku” ve “Kumbara”) aynı zamanda dünya prömiyerlerini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirecek.

Sinemaya 770 bin TL destek

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Türk sinemasına 1964 yılından beri büyük katkı sağladı. 56 yıl boyunca olduğu gibi bu yılda sinema sanatına desteğini vermeye devam ediyor. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçilen filmler seçkin jüri üyeleri tarafından 16 kategoride boy gösterecekler. 300 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra, her biri 100 bin TL değerinde olan Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de dâhil olmak üzere toplam 16 kategoride yarışacaklar.

Jüri tarafından seçilecek olan, kamera arkasında ya da önünde farklı alanlarda çalışan kadınların emeğinin görünürlüğünü sağlamak ve bundan sonraki üretimlerini teşvik etmek amacıyla, ulusal yarışmadaki filmlerde yer alan bir kadın sinemacıya 50 bin TL değerindeki “Cahide Sonku Ödülü” verilecek.

46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri Sahiplerine Verildi!

Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, toplam 770 bin TL tutarındaki ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Geçen yıl olduğu gibi En İyi Yönetmen Ödülü, Film Yönetmenleri Derneği jürisi Film-Yön tarafından seçilecek ve ayrıca SİYAD En İyi Film Ödülü’nün sahibini de Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi belirleyecek. Ödüller 10 Ekim akşamı düzenlenecek olan Kapanış ve Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

 CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Asya İle Aras Sevgili Mi Oluyor

Sadakatsiz 36. Bölüm Fragmanı Yayınlandı Mı? Asya İle Aras Sevgili Mi...

0
Kanal D'nin büyük bir ilgiyle izlenen dizisi Sadakatsiz, 35. bölümüyle ekrana geldi. Dizinin yayınlanan yeni bölümünde; Aras, adını hatırlıyor. Hastanenin sisteminde bir hata oluşuyor...