teensexonline.com
Ana SayfaKimdirAliye Berger Kimdir?

İlgili Postlar

Aliye Berger Kimdir?

Türk gravür, grafik sanatçısı ve ressam Aliye Berger kimdir? Aliye Berger kaç yaşında? Aliye Berger  aslen nereli? Aliye Berger  hangi burç? Aliye Berger  hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında….

Aliye Berger kaç yaşında? Aliye Berger  aslen nereli? Aliye Berger  hangi burç?

Aliye Berger 24 Aralık 1903 yılında İstanbul Büyükada’da dünyaya gelmiştir ve oğlak burcudur. Türk Ressam 9 Ağustos 1974 yılında 70 yaşında vefat etmiştir.

Aliye Berger kimdir?

Aliye Berger Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarındandır. 954’te Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği resim yarışmasında birinci seçilerek adını geniş kitlelere duyurmuştur.

1903 yılında Büyükadada doğan Berger’in babası Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa, annesi Giritli Sare İsmet Hanım’dır. Yazar Halikarnas Balıkçısı ile ressam Fahrünnisa Zeyd’in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral, tiyatrocu Şirin Devrim ile ressam Nejat Devrim’in teyzesidir.

Lise eğitimini Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde tamamlamıştır. Eğitimi sırasında resim ve piyano dersleri almıştır. 1924’te Türkiye’de bulunan Macar keman virtüözü ve pedagog Karl Berger’den ders almış ve ilişkileri aşka dönüşen çift, yirmi üç yıl beraber yaşamıştır.

1935’ten 1939’a kadar Berlin ve Paris’te kardeşi Fahrünnisa Zeyd’in yanında kalarak sanat hareketlerini izledi. 1947’de Karl Berger’le evlenen Aliye Berger, altı ay sonra eşini kaybedince Londra’ya giderek John Buckland Wright’in atölyesinde heykel ve gravür çalıştı, 1951’de Türkiye’ye 150 gravür ile dönerek ilk kişisel sergisini açtı.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği’nin 1954’te İstanbul’da toplanan kongresi nedeniyle Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği “İş ve İstihsal” konulu yarışmada “Güneşin Doğuşu” adlı ilk yağlı boya çalışmasıyla birincilik ödülünü kazandı. Sanatçı, ertesi yıl 2. Tahran Bienali’nde ikincilik ödülünü aldı.

Aliye Berger desen ve yağlı boya resimler yaptıysa da çoğunlukla oyma baskı tekniğinde, siyah-beyazın ara tonlarında yapıtlar verdi. Zımpara kağıdı, kasap kağıdı ve tülbenti malzeme olarak kullanan sanatçı günlük yaşamın kalıplarını, İstanbul’un çeşitli köşelerini bazen gerçekçi, bazen de fantastik biçimde, özgün bir lirizm ve dışavurumculukla yansıttı. Yaşamı boyunca dünyanın çeşitli kentlerinde on iki özel sergi açtı, kırk sekiz karma sergiye katıldı. Sanatçı, 9 Ağustos 1974’te Büyükada’da hayatını kaybetti.

Ölümünden sonra yapıtları çeşitli defalar sergilenmiştir. En büyükleri, 16 Ekim-1 Kasım 1975 tarihleri arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde düzenlenen sergi ile Yapı Kredi Bankası’nın 11 Şubat-6 Mart 1988 tarihleri arasında düzenlediği sergidir. Sanatçının İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde dört, Albertina Müzesi’nde de üç yapıtı sergilenmektedir. 117. yaş gününde Google tarafından doodle yapılarak hatırlandı.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler