Ana SayfaDedikoduAhmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'dan "İki Gözüm Ahmet"e tepki: Yasal ve hukuki...

İlgili Postlar

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’dan “İki Gözüm Ahmet”e tepki: Yasal ve hukuki haklarımızı kullanacağız

Merhum ünlü sanatçı Ahmet Kaya’nın yaşamını anlatan film ‘İki Gözüm Ahmet’e Gülten Kaya’dan tepki geldi. Kaya, çekilen filmin Ahmet Kaya ile alakası olmadığını söyleyerek, yasal ve hukuki haklarını kullanacaklarını belirtti.

Ahmet Kaya kimdir ?

2000 senesinde Fransa’da yaşama veda eden sanat dünyasında iz bırakan Ahmet Kaya’nın Malatya’dan Fransa’ya uzanan hayatının anlatıldığı İki Gözüm filminin, Kaya’nın ailesinin karışı çıkmasına rağmen çekimleri tamamlandı. Kaya’nın eşi Gülten Kaya, adının ‘İki Gözüm Ahmet’ olduğu açıklanan filme ilgili, avukatları ile birlikte basın açıklaması yaptı.

“Onların benim gözümdeki tanımı kifayetsiz muhterislerdir”

Ahmet Kaya ile uzaktan yakından alakası olmayan insanların Ahmet Kaya filmi yaptığını iddia etmesini, sert bir dille eleştiren Gülten Kaya, “Ahmet Kaya ile hayatında fiilen ve düşünsel olarak tek bir kez bile yan yana gelmemiş bir takım insanlar, onun hakkından en ufak bir fikri dahi olmayan birileri bu filmi ve filmleri yapmaya çalışıyorlar. Bunların benim gözümdeki tanımı kifayetsiz muhterislerdir. Çünkü Ahmet Kaya’nın hatırasını bu kadar pervasızca didiklemek, incitmek, talan etmeye kalkmak; onu özleyen, öğrenmek isteyen, tanımak isteyen ve dinlemeyi yeniden arzu eden milyonlarca insanı da istismar etmeleri anlamına geliyor” düşüncelerini dile getirdi.

“Tamamen ticari amaç taşıdığını düşünüyorum”

Onların da kandırmalarına ve hayal kırıklığına uğratılmalarına izin veremezdik. Bu yapılmak istenen işler; Ahmet Kaya’nın yaşamından, hayat mücadelesinden tamamen uzak onu sevenlerine ve geleceğe doğru şekilde aktarmaktan tamamen uzak. Sinema sanatının asgari estetik değerlerini dahi taşımadığını düşündüğüm ve ticari olduğu, sadece ekonomik amaç taşıdığı son derece net bazı girişimler ile karşı karşıyayız. Hemen ifade edelim ki bizler bütün yasal korunma yollarını etkin biçimde çalıştıracağız ve bu tür girişimlere karşı hukuki haklarımızı elbette sonuna kadar kullanacağız” dedi.

“Bu durus emekle yoğrulmuştur”

“Ahmet Kaya’yı anlatmaya, onu filmlerin, belgesellerin öznesi yapmaya değer kılan, onun notaları, besteleri, sözleri, sesi, mücadelesi ve bütün olarak hayattaki duruşudur diyerek ifadelerine devam eden Kaya, “Bu duruş emekle, sanatla, mücadeleyle, ahlaki değerlerle yoğrulmuştur. Ahmet Kaya için atılacak her adım, onun bu değerlerine sadakatle gerçekleşmelidir. Oysa yapılanlar Ahmet Kaya’nın vahşi bir sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyettir.” diye konuştu.

“Sanat hırsızları figüranların hali acıklıdır”

“Ahmet Kaya’nın yaşama bakışını, düşüncelerini, yeteneklerini ve üretimini hayranlarına karşı bir sorumlulukla ya da gerçek sinemanın görsel ve estetik diliyle ileriye yönelik olarak ‘belgeleme’ yerine, onu yağmalama girişimlerinden olan “film” ya da “filmler”i yapmaya çalışanların isimlerini ise biliyoruz tabi. Bunlar Ahmet Kaya/Yusuf Hayaloğlu dilinden söylemek gerekirse sanat hırsızları. Ahmet Kaya’nın sanatsal varlığı ve üretimi yaşamın ortasında bir hakikat olarak varlığını sürdürürken onu taklit etmeye soyunan sanat hırsızı figüranların hali de acıklıdır tabi” şeklinde ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler