Ana SayfaKimdirMelihat Gülses Kimdir?

İlgili Postlar

Melihat Gülses Kimdir?

Usta Klâsik Türk müziği yorumcusu, ülkemizi çok başarılı bir şekilde temsil eden, hayatı başarı ve ödüller ile dolu Melihat Gülses Kimdir? Melihat Gülses Biyografisi ve hakkında bilinmeyenler ayrıntılı bir şekilde haberimizde…


Bugün Doğan Ünlüler

Melihat Gülses Nerlidir? Melihat Gülses Kaç Yaşında? Melihat Gülses Hangi Burç?

Melihat Gülses, 1 Ekim 1958 yılında Konya Akşehir’de dünyaya gelmiştir. 60 yaşında olan Melihat Gülses terazi burcudur.

Melihat Gülses Kimdir?

Ahmet Tahir ve Nurten Köseoğlu çiftinin üçüncü çocuklarıdır. Abisi Zeki Celal Köseoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş, çeşitli illerde savcı olarak görev yapmış ve meslekten emekli olduktan sonra serbest olarak çalışmaya başlamıştır. Ablası Emeti(Demet) Köseoğlu İktisat Fakültesi bitirmiş ve bankacılık yapmaktadır.

İlk ve orta okulu babasının bir bankada çalışması sebebiyle Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde okumuştur. Bu arada ilk müzik eğitimini babası Ahmet Tahir Köseoğlu’ndan küçük yaşlarda iken almaya başlamış ve kendisinden bir çok eser meşk etmiştir. Lise eğitimine İstanbul’da Fatih Kız Lisesi’nde başlamış ve lise ikinci sınıfı okurken konservatuara kaydolarak hem lise hem de Konservatuarı beraber tamamlamıştır. 1976 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses eğitimi (Şan) bölümünü 1984 yılında tamamladı. Ses rengi (SOPRANO). Konservatuarda, Bekir Sıtkı Sezgin, Alâeddin Yavaşça, Tülûn Korman ile repertuar, Nurten Erpek’ten solfej ve nazariyat, Güher Güney ve Güzin Güney ile şan çalışması yapmıştır.

1981 senesinde TRT İstanbul Radyosu’na girdi. Türkiye’nin en ünlü din adamlarından biri olarak tanınan Hâfız ve Mevlidhân Ali Gülses’in dördüncü çocuğu olan Necip Gülses’le konservatuarda okuduğu senelerde tanışarak 4 Kasım 1983 senesinde evlendi. Eşi Necip Gülses, 1981 senesinden itibaren konservatuarda Tanbur Öğretim Görevlisi olarak Melihat Gülses’e konservatuar eğitiminin son iki senesinde Tanbur öğretmenliği yaptı. Halen TRT İstanbul Radyosu’nda Tanbur sanatçılığının yanında bestekârlığı ve ressamlığı ile de tanınmaktadır.

30.07.1984 tarihinde kızı Neva Cansın Gülses dünyaya geldi. 1985 senesinde vermiş olduğu ilk solo konserinde Münir Nurettin Selçuk’un eserlerini Bilsak Sanat Merkezi‘nde seslendirdi. 1983 senesinden itibaren Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda (TRT) solo programlar yapmaya başladı. 13 Mart 1991 tarihinde ilk defa yurt dışına çıkarak, Europalia Festivali‘ne,(Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’nın ortaklaşa tertip ettiği) Fasıl Topluluğu ile yer aldı. 1992 senesinde İstanbul Televizyonunca hazırlanan “Güldeste” adlı, 7 bölümlük, karşılaştırmalı bir Türk Müziği programının yapım ve sunuculuğunu üstlenmiştir. 27 Temmuz 1992 senesinde Mısır’ın Başkenti Kahire de Turizm Bakanlığınca düzenlenen Türk Haftası’na katılarak beş konser verdi. 3 Mayıs 1993 tarihinde İTÜ Konferans Salonunda (G Anfisi) İTÜ Mezunları Derneği adına bir konser verdi.

29.7.1993 tarihinde  Kudsi Erguner’le İspanya Barselona’da “Rumeli Türküleri” konserini verdi. 1994 senesinde ABD’de basılan “Tatyos Efendi” CD’sinde bestecinin eserlerini yorumladı. 17 Haziran 1995 tarihinde Kıbrıs Girne’de düzenlenen “Altın Zeytin” Müzik yarışmasında Hasan Esen’in eserini seslendirdi. 1995 senesinde Engin Ege yönetimindeki TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrasında solist olarak Tangolar seslendirmeye başladı. 26 Nisan 1996 tarihinde oğlu Alihan Gülses dünyaya geldi. 29 Haziran 1996 yılında 24. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde Kudsi Erguner’in projesi olan “İstanbul Türküleri-Rembetiko” adlı konserde, Rumca ve Türkçe olarak türkülerimizi seslendirdi. 3 Temmuz 1996 tarihinde “İstanbul Türküleri-Rembetiko” adlı konserin tekrarını Yunanistan’ın Başkenti Atina’da seslendirdi. 16 Nisan 1997 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, Ûdi Bestekar Cuniçen Tanrıkorur’un Fantezi eserlerini yorumladı.

28 Haziran 1997 yılında 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Aya İrini’de “Viyana’dan İstanbul’a Şarkılar” adlı konserde, Fransız soprano Catherine Dubosc ile beraber Şevki Bey ve Schubert’in eserlerini seslendirdi. 1997 senesinde Kudsi Erguner’in kurduğu İstanbul Hanımları “Harem” topluluğuyla beraber Fransa’nın başkenti Paris’te “Festival De L’imaginaire” adlı etkinliklere katıldı. Aynı sene topluluğun CD’i “Chant du Harem” yayınlandı. 25 Ocak 1997 tarihinde CRR Konser Salonu’nda İTÜ Devlet Konservatuarı Orkestrasının konserine solist olarak yer aldı. 1 Eylül 1998 tarihinde Mavi Nota Müzik dergisinin “Geleneksel Müzikler Teşvik Ödülü”nü kazandı. 1998 senesinde TRT’nin açmış olduğu “Dede Efendi Beste Yarışmasında” bestesi İsmail Ötenkaya’ya ait olan “Sen Ağlama” adlı eseri seslendirerek üçüncülük ödülünü kazanmıştır.

1998 senesinde Osmanlı Bankası’nın 135. kuruluş yılı münasebetiyle, Aya İrini Kilisesinde tertib edilen konsere Soprano Catherine Dubosc ile beraber katıldı. 8 haziran 1998 tarihinde Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonunda “Galatasaraylı Besteciler” adlı bir solo konser verdi. 10 Şubat 1999 yılında CRR Konser Salonunda “Geçmişten Günümüze Fanteziler” ve aynı sene 20 Haziran 1999 tarihinde AKM küçük salonda, 27. Uluslararası İstanbul Festivali’nde “Klâsikten Fanteziye” adlı iki ayrı solo konserini şef İhsan Özer Yönetiminde, özel bir Türk Müziği Orkestrası eşliğinde yer aldı.

7 Ekim 1999 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Uzel Holding sahibi Ahmet Uzel’in ölümünün 1. senesi münasebetiyle düzenlenen “Ahmet Uzel’i Anma Konseri”nde bestecinin eserlerini yorumladı. 14 Şubat 2000 yılında CRR Konser Salonu’nda “İstanbul’dan Atina’ya Türküler” adlı solo konserini verdi ve aynı adı taşıyan albümünü çıkardı. 26 Ekim 2000 tarihinde Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde, Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun açılış konserinde solist olarak yer aldı.

18 Nisan 2000 yılında Yunan Sanatçı Kiryokos Kalaycidis’in kurmuş olduğu “En Chordais” topluluğuyla beraber Atina’da konser verdi ve Bestekar Zaharya adlı CD’si Yunanistan’da basıldı. 27 Temmuz 2000 tarihinde Uluslararası Nasrettin Hoca Şenlikleri‘nin açılış konserini Konya Akşehir’de verdi. 28 Ocak 2000 tarihinde Almanya Hamburg’da kurulmuş olan Türk ve Yunan Dostluk Derneği‘nin davetlisi olarak Hamburg Musiki Derneği’yle birlikte bir solo konserde yer aldı.

2000 senesinde Uzel Holding adına “PERA 1930” ve “Ahmet Uzel Eserleri” adlı iki albüm yaptı. “Narçiçeğim” adlı albümü 2001 senesinde Türk Musikisi Vakfı desteğiyle çıkarıldı. 20 Haziran 2001 yılında 29. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde yer alan “Kökten Geleceğe” adlı solo konserini Atatürk Kültür Merkezi Büyük salonda verdi. 2002 senesinde “İnce saz” toplululuğuyla beraber CRR konser salonunda bir konser verdi ve “Eylül Şarkıları” adlı albümü basıldı. 2003 senesinde Türk Müziğine katkılarından dolayı “Müzdak” (İstanbul Türk Müziği Dernek Vakıfları Dayanışma Konseyi) tarafından takdim edilen “10. Yıl Kültür ve Sanat Ödülleri”nden birine layık görüldü.

2004 senesinde Şair Hüsamettin Olgun’un şiirlerinden bestelenmiş “Hüznün Hikâyesi” adlı albümü basıldı. 2004 senesinde “Berksav” (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından yılın Türk Müziği Sanatçısı ödülüne layık görüldü. 2004 senesinde Yunanistan Selanik kentinde bir solo konser ve Selanik Konservatuarında Masterclass olarak ders verdi. 2005 senesinde Unesco’nun Londra’da düzenlediği Akdeniz Vokal(Ses) Festivali‘nde ülkemizi temsilen solo konser verdi.

2005 senesinde Beyrut Konservatuarında Masterclass dersler verdi. 2005 senesinde Akustik Yapım’dan “Narçiçeğim 2” adlı albümü dinleyicileriyle buluştu. 2006 senesinde İstanbul Ticaret Odası tarafından finanse edilen “Musikişinas İşadamları” adlı CD’si basıldı. 2006 senesinde CRR Konser salonunda “Pera 1930” adlı bir solo konser yaptı. Bunlar dışında pek çok yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solist veya çeşitli topluluklarla ülkemizi temsil etti.

Halen müzik yaşamını TRT İstanbul Radyosu‘nda sürdürmektedir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler