Salı, Nisan 13, 2021
Ana Sayfa Kültür ve Sanat Müzik Manuş Baba'nın Dinlenme Rekoru Kıran Şarkısı Çalıntı Çıktı!

Manuş Baba’nın Dinlenme Rekoru Kıran Şarkısı Çalıntı Çıktı!

-

Şarkıcı Manuş Baba, dinlenme rekoru kıran şarkısının çalıntı çıkmasıyla hayranlarını şok etti. Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) tarafından, Manuş Baba’nın “Eteği Belinde” adlı şarkısının çalıntı olduğuna karar verildi.

“Eteği Belinde” Şarkısı Tam 130 Milyon Kez Dinlendi!

Manuş Baba‘nın bu yıl, Kınay Production etiketiyle çıkardığı “Dönersen Islık Çal” albümündeki “Eteği Belinde” şarkısının çalıntı olduğu ortaya çıktı. “Eteği Belinde” şarkısı, bu yıl sosyal medyada 130 milyon kez dinlenerek büyük bir rekora imza attı. Dinlenme rekorları kıran bu şarkının, Atilla Yılmaz’ın “Senden Gayrı” isimli eserinin kopyası olduğuna karar verildi.

Manuş Baba’nın “Eteği Belinde” eseri için Atilla Yılmaz; 2005 yılında piyasaya çıkardığı albümündeki “Senden Gayrı” adlı şarkısının kopyalandığını ileri sürerek Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ne (MSG) başvurmuştu. Yapılan başvuruda, dijital ortamda sunulan ses kayıtlarının MSG tarafından değerlendirmesinde; “Karşılaştırılan eserlerin, tempoları farklı bulunsa da ara nağmelerin birebir aynı olduğu tespit edildi.

Eteği Belinde’ye Benzer Üçüncü Bir Şarkı Daha Ortaya Çıktı!

Çalıntı şarkı konusunda açıklama yapan Manuş Baba; “MSG dışında, MESAM’a da başvurulmuş. Çalıntı, benzerlik adına başka bir eser, sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor. ‪Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilemiyorum?” dedi.

Manuş Baba Kimdir?

Manuş Baba: “Vicdanımla ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum.”

Çalıntı iddialarıyla ilgili açıklama yapan Manuş Baba: “Nereden bulaştık bu işe bilmiyorum? ‪Vaktiyle atari salonunda oyun oynamak için evden ufak tefek bir şeyler arakladığımız oldu da böyle ‘hırsız’ damgası vurularak ortada dolaşan haberler mevzusu biraz ağır yani. Benim; bizim, dostlarım, ailem için. Kaldı ki ’emek’ ailemden öğrendiğim, içimde taşıdığım, bunu hayatım boyunca yol arkadaşlarımla, dostlarımla bu zamana dek beni destekleyenler ile paylaşmaktan mutluluk ve onur duyacağım bir şeyken, böyle emek hırsızlığı ithamıyla karşılaşmak çok da ezici bir şey değil benim için açıkçası! ‪Vicdanım ile ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum.”

“Aynı hisleri paylaşmış olma ihtimalidir beni yaralayan…”

Üzüldüğüm tek nokta var ki ‘tanımadığım, bilmediğim, dinlemediğim, iyi niyetten yoksun, benim için müzikal olarak çok uç bir noktada olan eser sahibi (sahipleriyle) ile öyle bir benzerliğin olma ihtimali ve kendimin aynı hisleri paylaşmış olma ihtimalidir beni yaralayan… ‘Ben yazdım, ben ürettim’ derken o özel hislerimin çok da özel kılınamayacağı bir durumla karşılaşmaktır beni kıran.”

“Ne karakter kaldı! Ne ana ne baba…”

“‪Gelelim şuna ki söylemem gereken bir şey daha var: MSG dışında, MESAM’a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor. ‪Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilememekle birlikte popülerlik, ün mevzusu da kolay iş değilmiş arkadaş. Ne karakter kaldı! Ne ana ne baba… Memleketin dört bir yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum dedim…

“Hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var”

“Memlekette her şey artık o kadar anormal ki kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar. ‪Şimdilik buralardayım. Hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var. Ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem, dostlarım, sevdiklerim. ‪Varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz…‪Şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim.”

 

 CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

olgun-toker

Son Yaz Dizisine Sürpriz Oyuncu Transferi

0
Son Yaz dizisine sürpriz bir oyuncu transferi. Show Tv'de yayınlanan Arıza dizisinin final kararı vermesinin ardından dizide Burak karakterini canlandıran Olgun Toker sevilen dizi...
mustafa-ustundag

Kavgaya Karışan Mustafa Üstündağ Serbest Bırakıldı

burak-sergen

Son Dakika Burak Sergen Hastaneye Kaldırıldı!