Ana SayfaKimdirGülriz Sururi kimdir?

İlgili Postlar

Gülriz Sururi kimdir?

Gülriz Sururi kaç yaşında? Gülriz Sururi aslen nereli? Gülriz Sururi nereli? Gülriz Sururi hangi burç? Gülriz Sururi rol aldığı dizileri hangileridir? Gülriz Sururi filmleri? Gülriz Sururi kimdir? Gülriz Sururi hayatı? Gülriz Sururi gerçek adı? Gülriz Sururi eski hali? Gülriz Sururi son hali? Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleriyle tanınan Gülriz Sururi, sosyal medyadan paylaştığı fit görüntüsüyle ‘maşallah’ dedirtiyordu. İşte, Gülriz Sururi’nin hayatına ilişkin bilgiler, Gülriz Sururi biyografisi ve tüm merak ettiklerinize haberimizden ulaşabilirsiniz.
Bugün Doğan Ünlüler

Gülriz Sururi kaç yaşında? Gülriz Sururi aslen nereli? Gülriz Sururi nereli? Gülriz Sururi hangi burç?

Ünlü sanatçı Gülriz Sururi, 24 Temmuz 1929’da İstanbul’da dünyaya geldi. Aslan burcu olan Gülriz Sururi, 90 yaşında hayata gözlerini kapadı.

Gülriz Sururi kimdir?

Ünlü sanatçı Gülriz Sururi’nin babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah’tır. 1962’de Engin Cezzar’la birlikte Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kuran sanatçı; Kaldırım Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleriyle tanınmaktadır  1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen devlet sanatçısı unvanına layık görülmüştür. Anı, roman, öykü türlerinde yayımlanmış kitapları vardır. İlk kez 1942’de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960’ta Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961’de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma’daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

Gülriz Sururi’nin özel hayatı

1962’de tiyatrocu Engin Cezzar’la evlendi.  Aynı yıl eşi ile bilrikte Küçük Sahne’de Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu.

Gülriz Sururi’nin rol aldığı oyunlar

Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966’da “Teneke” oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı’nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği’nce “Yılın Kadını” seçildi. Haldun Taner’in yazdığı, Genco Erkal’ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964’te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan “Keşanlı Ali Destanı”‘nda “Zilha” rolündeki başarısıyla ünü arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler