Pazartesi, Ekim 18, 2021
Ana Sayfa Kimdir Fikret Hakan Kimdir?

Fikret Hakan Kimdir?

-

“Keşanlı Ali Destanı” filminin usta oyuncusu Fikret Hakan kimdir? Fikret Hakan kaç yaşında? Fikret Hakan dizileri neler? Fikret Hakan filmleri neler? Fikret Hakan aslen nereli? Fikret Hakan hangi burç? Fikret Hakan hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu yazımızda yazdık.

Fikret Hakan Kaç Yaşında? Fikret Hakan Aslen Nereli? Fikret Hakan Hangi Burç?

Fikret Hakan 23 Nisan 1934 tarihinde Balıkesir’de dünyaya gelmiştir. Aslen Balıkesirli olan usta oyuncu Fikret Hakan

Fikret Hakan Kimdir?

Fikret Hakan’ın annesi başhemşire, babası edebiyat öğretmeniydi. Fikret Hakan’ın babası Gaffar Bey, Balıkesirden İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanınca, başhemşire annesiyle hep birlikte İstanbul’a taşındılar. Lisede okurken gazeteciliğe heves eden Fikret Hakan, Mithat Perin’in sahibi olduğu, İstanbul Ekspres Gazetesi’nde röportajları, öyküleri yayımlanıyordu. 1950 yılında ‘Üç Güvercin’ adlı operetinde palyaço rolüyle ‘Ses Tiyatrosu’nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı.

Kendi deyişiyle üç sıçrayış yaptı Fikret Hakan; Babıali’ye(Gazeteciliğe), Pera’ya (tiyatroya) sonra da sinemaya büyük bir başarı yakaladı.

1953 yılında ‘Köprüaltı Çocukları’ adlı filmle sinemaya geçti. Ardı ardına, “Beyaz Mendil”, “Gelinin Muradı”, “Dokuz Dağın Efesi” ve “Üç Arkadaş” geldi. Cebi para görmeye başlamıştı. Hızlı gece yaşamına daldı. Sanat dünyasının, sosyetenin kadınları çevresinde pervaneydi. 1960’larda “Yılanların Öcü”, “Karanlıkta Uyananlar” gibi sosyal ağırlıklı filmleriyle ününü pekiştirdi.

1958 de askere gitti 1960 da askerden döndüğünde kendini farklı bir sinemanın içinde bulmuş. “İlk yıl 15 film derken yılda 20 filme çıktı. Değil yazmak uyumaya bile zaman bulamıyordum.” Diye özetliyordu o yılları.

204 film ve 28 dizide oynadı, 1970’li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. ‘Üç Arkadaş’1958 ve ‘Keşanlı Ali Destanı’yla 1964 da büyük bir üne kavuştu.

1970 de ‘Paralı Askerler’ filmi çekilirken Hollywood’dan aldığı teklifi yeterli ingilizcesi olmadığından değerlendiremedi Türkiye’ye döndü. Paralı askerler (You can’t win ’em all) filmi 1970 yılında, dev bir bütçeyle İstanbul, İzmir, Nevşehir yörelerinde çekilen, çekim öncesi zamanın sansür kurulu tarafından didik didik edilen film çekim sonrası da sansürün gazabına uğramış ve Türkiye’de gösterimi yasaklanmış. Başrollerde Tony Curtis, Charles Bronson, Fikret Hakan, Salih Güney var.

Fikret Hakan 1975’lerde yeşilçamda başlayan seks furyasından kaçmak için 1977’de. Valikonağı’ndaki dairesini satıp Marmaris’e yerleşti. 1980’e kadar teknecilikle geçimini sağladı, o dönem bitince de sinemaya döndü.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanat onun için en büyük aşktı. 2015 senesinde aciğer kanseri teşhisi konulan usta sanatçı 2017 yılında yaşam savaşını kaybetti.

Fikret Hakan Ödülleri

  • 1965 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
  • 1968 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Ölüm Tarlası
  • 1965 – İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği, Keşanlı Ali Destanı, En İyi Erkek Oyuncu
  • 1971 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Hasret
  • 1993 – 30. Antalya Film Şenliği, Yalancı (TV), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • 1997 – 34. Antalya Film Şenliği, Yalancı (TV), Yaşam Boyu Onur Ödülü
  • 2009 – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden fahri doktorluk unvanı aldı
  • 2012 – Engelsiz Yaşam Vakfı, Yaşam Boyu Meslek ve Onur ÖdülüCEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Sinan Akçıl: Artık Çocuk İstiyorum

Sinan Akçıl: Artık Çocuk İstiyorum

0
Geçtiğimiz gün Muğla'da verdiği konserde sevenleriyle buluşan Sinan Akçıl samimi açıklamalarda bulundu. Sinan Akçıl "Artık çocuk istiyorum" itirafıyla gündeme damgasını vurdu. İşte Akçıl'ın o...
Yılmaz Erdoğan: Komedinin Eski Tadı Yok

Yılmaz Erdoğan: Komedinin Eski Tadı Yok

Taner Ölmez'den Ece Çeşmioğlu’na Bebek Hediyesi!

Taner Ölmez’den Ece Çeşmioğlu’na Bebek Hediyesi!

Miray Daner ve Oğulcan Engin Fena Yakalandı

Miray Daner ve Oğulcan Engin Fena Yakalandı