Ana SayfaYaşamSağlıkAnne Adaylarına Tavsiyeler

İlgili Postlar

Anne Adaylarına Tavsiyeler

Anne Adaylarına Tavsiyeler

Amerikan ve Alaska yerlileri, Latin, Asyalı ve siyahi kadınlarda yatkınlık daha fazla olmak üzere, beyaz kadınlarda da görülen gestasyonel diyabetin ortaya çıkma nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu, gestasyonel diyabeti olanların bir kısmının gebeliklerinden önce aşırı kilolu ya da aile bireylerinin diyabet hastası olduğunu belirterek, hastalığın doğacak bebeği de etkilediğini söyledi.

ANNEDEKİ DİYABET BEBEĞİ DE ETKİLİYOR

Doktor kontrolünde sorunsuz bir gebelik süreci geçirilip sağlıklı bir bebeğe sahip olunabileceğini belirten Sağıroğlu, kontrol altında olmayan gebe diyabetinin bebekte yol açabileceği sorunları şöyle anlattı:

BEBEK İRİ DOĞABİLİR
“Doğumda sorun yaratabilecek kadar aşırı büyümeye (4 kilo ve üzeri) neden olabilir. İri bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında omuz sinirlerinde zedelenme, köprücük kemiğinde kırık, ender olarak, oksijen eksikliğine bağlı beyin hasarı gelişebilir.

ÇOCUK OBEZ OLABİLİR
Doğduktan sonra kan şeker seviyesinde ani değişiklikler oluşur. Çocuk doktoru, doğumdan sonra kan şekerinde gelişebilecek ani düşüş nedeniyle tedavi uygulayabilir. Çocukluk döneminde yada erişkinlikte aşırı kilolu yada obez olabilir. Obezite tip 2 diyabete neden olabilir.”

ANNEYİ DE TEHDİT EDİYOR

Kontrol altında olmayan gestasyonel diyabetin annenin de sağlığını olumsuz etkileyeceğini dile getiren Dr. Sağıroğlu, “Doğum sırasında problemler yaşanmasına, iri bebek nedeniyle doğumun sezaryen zorunluluğunun doğmasına, sezaryen sonrası iyileşme sürecinin normal doğuma oranla daha uzun ve sorunlu olmasına yol açabilir” dedi.

ANNE ADAYLARINA TAVSİYELER

Gebelik boyunca kan şekerinin kontrol altında tutulmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Sağıroğlu, bu nedenle 4 temel kurala uyulması gerektiğini belirterek hem o kuralları hem de anne adaylarına diyabetten korunmak için neler yapmaları gerektiğini anlattı:

1- Düzenli periyodlarda sağlık kontrolünüzü yaptırın: Diyabet nedeniyle hangi sıklıkla kontrole gideceğinizi doktorunuza danışın. Doktorunuzla birlikte sorunları daha başında fark edip erken çözüm elde edebilirsiniz.

2- Sağlıklı beslenin ve aktif olun: Diyetisyen veya diyabet uzmanı ile birlikte size özel bir öğün planlaması yapın. Kan şekerinizi kontrol altında tutmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenin. Hareketli olun. Gebelik öncesinde, gebelikte ve doğumdan sonra düzenli egzersiz yapın. Doktorunuz da onaylıyorsa haftada 5 gün yarım saatlik tempolu yürüyüşler faydalıdır.

3- İlaçlarınızı düzenli kullanın: Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. İlaçlarınızı size tarif edildiği şekilde kullanın.

4- Kan şekerinizi sık aralıklarla kontrol edin: Kan şekerinizde çok hızlı düşüş ve yükselişler olabileceğini unutmayın. Ne yediğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve bebeğinizin gelişimine bağlı olarak şeker düzeyi gün içerisinde pek çok kez değişebilir. Doktorunuz tarafından bilgilendirildiğiniz şeker seviyesindeki yükselme ve düşüş bulgu ve belirtiler olduğunda kan şekerinizi sık aralıklarla kontrol edin. Kan şeker düzeyinin anlamını, öğünleriniz ve yapacağınız egzersizlerin nasıl olması gerektiği ve eğer insülin kullanıyorsanız dozu nasıl ayarlayacağınızı iyi öğrenin.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler