Ana SayfaYaşamSağlık40 Yaş Altının 'Maymun Çiçeği' Kabusu!

İlgili Postlar

40 Yaş Altının ‘Maymun Çiçeği’ Kabusu!

Koronavirüsün ardından dünyanın yeni kabusu olmaya aday Maymun Çiçeği Hastalığı hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin, hastalığa karşı çiçek aşısının koruyucu olduğunun düşünüldüğünü ancak söz konusu aşının 80’li yıllardan bu yana tüm dünyada uygulamadan kaldırıldığını söyledi. İşte Dermatoloji Uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin’in açıklamaları;

40 Yaş Altının ‘Maymun Çiçeği’ Kabusu!

Bu kez Afrika’dan çıkıp başka ülkelerde de görülmeye başlayan maymun çiçeği hastalığı salgını, koronavirüsün ardından tüm dünyada yeni bir endişe yarattı. Kemirgenlerden insanlara ısırık, tırmalama, enfekte vücut salgısı, enfekte eşya teması ile insandan insana ise damlacık yolu, havadan veya vücut salgıları aracılığı ile cinsel yolla bulaşan maymun çiçeği (monkeypox) hastalığının henüz ülkemizde görülmediğini hatırlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin, özellikle son bir ay içinde riskli bölgelere seyahat edip edilmediği; ya da benzer şikayetleri olan kişilerle temas edip edilmediğinin önemine dikkat çekti.

“Tedavisi Var, Aşı Önemli”

Dermatoloji Uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin
Dermatoloji Uzmanı Dr. Aycan Özden Sezgin

Yurt dışında ortaya çıkan hastalıkların çeşitli antiviral ilaçlar kullanılarak tedavi edilebildiğini dile getiren Sezgin, maymun çiçeğine karşı en önemli silahın ise çiçek aşısı olduğunu söyledi. Çiçek aşısının %80-85 oranında maymun çiçeği hastalığından koruduğunun düşünüldüğünü belirten Sezgin, “Ancak ne var ki; 1980’li yıllardan sonra çiçek aşısı kullanılmamış olup bu da günümüzde yaklaşık 40 yaşından daha genç bireylerin çiçek aşısının olmadığı anlamına gelmektedir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler