Ana SayfaKimdirSeden Gürel Kimdir?

İlgili Postlar

Seden Gürel Kimdir?

Bembeyaz kıyafeti ve şapkasıyla akıllarda kalan Seden Gürel kimdir? Seden gürel nerelidir? Seden Gürel kaç yaşındadır? Seden Gürel hangi burçtur? Seden Gürel biyografisi  ve hakkında bilmek istedikleriniz haberimizde…
Bugün Doğan Ünlüler

Seden Gürel Kimdir? Seden Gürel Nerelidir? Seden Gürel Kaç Yaşındadır? Seden Gürel Hangi Burçtur?

Seden Gürel, 12 Eylül 1965 tarihinde Ankara’da Gülhane hastanesinde doğmuştur. Başak burcu olan oyuncu 53 yaşındadır.

Seden Gürel Kimdir?

Babası askerdir. Sedat, Semra ve Sedef isimlerinde bir abisi iki ablası vardır. Göbek adı babaannesinin ismi olan Nadire’dir. İlkokulu İstanbul’daki Bahariye İlkokulu’nda eğitim gördü. Ortaokulu ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi’nde eğitim gördükten sonra 1983 senesinde başarıyla mezun oldu. Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde başarıyla tamamladı. Okul yıllarında müzik ile yakından ilgilendi.

Türkiye ünlü sanatçı Seden Gürel’i bembeyaz kıyafeti ve şapkasıyla “Bum bum bum, daldan hop dala uçtum” diye şarkı söylerken tanıdı.

Daha ilkokul senelerinde TRT’nin açmış olduğu bir yarışmaya katılarak Semiramis Pekkan’ın “Nerdeysen” ve Rana Alagöz’ün “Aşkın Gözü Kör mü Acaba” adlı şarkılarını söyledi. Başarılı oldu, kayıtlar yapıldı fakat program yayından kaldırıldığı için yayınlanmadı.

Kadıköy Anadolu Lisesi adına Milliyet Liselerarası Müzik Yarışmasına katıldığı sırada müzisyen Aykut Gürel ile tanıştı ve daha sonra dünya evine girdi. Üç sene üst üste kız solist dalında okuluna birincilik kazandırdı. daha sonra Garo Mafyan, Selçuk Başar ve Şerif Yüzbaşıoğlu ile tanıştı.

Üniversite senelerinde Sevingül Bahadır ile ONLAR grubunu kurdu. Onlar, Klips topluluğu ile birleşerek “Halley” şarkısı ile 1986 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne katılıp birinci oldu ve Türkiye’yi Eurovision’da temsil etme hakkını kazandı. Ancak üniversite sınav dönemine denk geldiği için ve bazı sorunları nedeni ile Seden Gürel gidemedi yerine Candan Erçetin gitti. Yarışmadan 53 puan ile 9. olup geldiler.

İstanbul Teknik Üniversitesinde okurken lise arkadaşlarından bazılarının Boğaziçi Üniversitesinde Üniversitesi’nin müzik kulübünde kurduğu Mass adlı grupla müzik yaparlarken onların daveti üzerine orada solistlik yaptı. Liseden yarışmada tanıştığı Aykut Gürel ile tekrar tanıştı ama önce kavga ettiler, uzunca bir küslükten sonra barışıp 1989 yılında dünya evine girdiler.

2002 senesinde eşi Aykut Gürel ile beraber İrem Records’u kurdu. “Maia” adlı altıncı stüdyo albümünü Keremcem ile birlikte 3 Aralık 2005 tarihinde çıkardı.

Evlilikleri :
1.eşi : 26 Haziran 1989 tarihinde Aykut Gürel ile dünya evine girdi. Emre (d.1990) adında bir oğlu vardır. 23 yıl evlilikten sonra 2 Haziran 2012 yılında boşandı.

Albümleri:
1992 – Bir Yudum Sevgi
1994 – Aklımı Çelme
1996 – Muhtemelen
2002 – Hesaplaşma
2004 – Bir Kadın Şarkı Söylüyor
2005 – Maia Keremcem ile, Mini Albüm
2008 – Bir Nefes

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler