Ana SayfaÜnlüler"Reklamlarda 'komedi=erkek' algısı kırıldı!"

İlgili Postlar

“Reklamlarda ‘komedi=erkek’ algısı kırıldı!”

Oyuncu Gupse Özay, son rol aldığı mobilya reklam filmiyle, marka reklam yüzü oldu. Renkli kişiliği, esprileri ve samimiyeti ile tanıdığımız başarılı oyuncu Özay, kendisiyle yapılan röportajda; kendisinden, son reklam filminde neden rol aldığından, reklam ve filmlerdeki kadın ve erkek algısından bahsederken, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bu ayki The Brand Age dergisinin marka yüzleri ve marka yöneticileri ile birlikte yaptığı “Markanın Yüzü” röportaj serisinin konuğu Gupse Özay ve Buka Mobilyanın Genel Müdürü Gamze Stöger oldu. ‘Bi değişik mobilya’ sloganıyla karşımıza çıkan reklam filminde meraklı komşuyu oynayan Özay’ın, söyleşisinden aldığımız ilginç açıklamalar sizlerle…

Gupse Özay kimdir?

“24 defa ev değiştirdim”

Oynadığı reklam filminde olduğu gibi yaşadığı alanı da değiştirmeyi sevdiğini belirten Özay, ‘’Ev değiştirmeyi de mobilya değiştirmeyi de çok seviyorum. 24 defa falan ev değiştirdim. Renk değiştirme sevdalısıyım. Koltuk değiştiremezsem üstüne örtü atarım ama o da çingene çadırı gibi oluyor bir süre sonra. Markadan gelen teklifi duyduğumda ‘Bu tam benlik!’ dedim’’ şeklinde konuştu.

Reklamlarda kadınlar ‘pasör’ olarak kullanılıyor

Markaların, reklam filmlerinde kadınları ikinci planda konumlandırmasından rahatsız olduğunu ifade eden Özay, “Genelde kadını pasör olarak kullanıyor markalar; reklamlarda da öyle, filmlerde de öyle. Başrol erkek, yanındaki kadın ‘kocacım, kocacım…’ diyor. Oysa başrole bir kadın koyduğunda ne kadar değişiyor işin rengi. Ben aslında biraz da bu yüzden kabul etmiyorum genellikle reklam tekliflerini. Hep birinin karısı, birinin annesi, pasörü, çocuğu… Hayır diyorum, bir tane güçlü duruşa sahip kadın karakter olsun!” dedi.

Erkeğe ürünü kadınlar aldırır

Özay, kadın karakterlerin reklamlarda ön plana çıkarılmasıyla ilgili olarak “Kadını başrol olarak konumlandırmak Türkiye’de de yurt dışında da daha mantıklı. Otomobilde de öyle yapmıştık, normalde erkek rolünün ön planda olduğu bir sektördü, reklamlarda da böyleydi. Sonra kadını başrol yapma riskini aldık ve Effie’ler, Kristal Elma’lar falan derken rekorlar kırıldı. Çünkü erkeğe ürünü aldıran kadın zaten. Mobilyada da, ev alırken de, araba alırken de bu böyle. Güzellik ürünü dışındaki sektörlerde de kadınları başrol yapabilen cesaretteki markaları daha çok beğeniyorum” açıklamasını yaptı.

“Beni bi değişik buluyorlar”

Genel Müdür Gamze Stöger ise iş birliği gerçekleştirilecek ve markayı yansıtacak kişiyi belirlerken en uygun ismin Gupse Özay olduğunu “Biz renkli, hareketli, enerjik bir firmayız ve bu özellikleri alt alta koyduğunda Türkiye’de bir kadın olarak sadece Gupse çıkıyor! Ürünlerimiz sürekli değişiyor, Gupse de rollerinden dolayı sürekli değişiyor. Bu yüzden bizi iyi yansıtabileceğini düşündük.” şeklinde ifade etmesi üzerine Özay “Slogan ‘bi değişik mobilya’ ya, beni de bi değişik buluyorlar” şeklinde yanıtladı.

The Brand Age Diğer Söyleşileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler