Ana SayfaYaşamKiralık Konut Talebi Düşüyor!. İşte Detaylarıyla O Rapor...

İlgili Postlar

Kiralık Konut Talebi Düşüyor!. İşte Detaylarıyla O Rapor…

BETAM (Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi) ile sahibinden.com ‘un ortaklaşa çalışması olan “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” adlı raporu kiralık konut piyasası tüm gerçekliğiyle inceliyor. Çarpıcı Detayları ile Emlak Piyasası Haberimizde…

Kiralık Villa Tatili ile Özgürlüğün Tadını Çıkarın

Kiralık Konut Talebi Düşüyor!…

Emlak piyasasının nabzını yoklayan sahibimden.com’ un hazırladığı rapora göre en yüksek yıllık kira artışının görüldüğü iller Antalya %84,8, İstanbul %84,6, Muğla %80, Mersin %77,1 ve Tekirdağ %70 olarak peş peşe dizildi…

Konut Kira Artış Yüzdesi 68,7!…

‘Sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü’ adlı düzenlenen o raporda ülkenin dört bir yanında kiralık ev fiyatlarındaki hızlı değişim titizlikle incelendi.

Bu rapora göre; Ülke bütününde ortalama olarak kiralık konut ilan m2 fiücretindeki yıllık artış oranı Aralık’ta %68,7 iken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 26 TL’ ye kadar çıktı. Üç büyük şehre göre ise İstanbul’da %84,6, Ankara’da %62,6 ve İzmir’de %56 olarak yıllık kira artış oranları ortaya çıktı. Bu sürpriz gelişmelerin sonunda ortalama olarak kiralık ev ilan m2 ücretleri İzmir’de 26 TL, Ankara’da 18 TL, İstanbul’da ise 40 TL olduğu ortaya kondu. Hem İstanbul, İzmir ve Ankara’da hemde Türkiye genelinde Enflasyondan arındırılmış yani reel kira fiyatları arttı.

Öte yandan konut piyasasında bir canlılık belirtisi olarak kabul edilen ‘kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı’ Aralık ayına göre hem Türkiye genelinde hem de İstanbul, Ankara ve İzmir’de düşüşe geçti. Kısaca, konut kiraları artmaya devam ederken kiralanan konut sayısında azalma var.

Kira Artış Hızı Yükseliyor…

Türkiye genelindeki kira fiyatlarının yıllık artış oranı Aralık’ta da yükselmeye devam etti. Kira fiyatlarındaki yıllık artış oranı geçen aya göre 5 puan artarak 68,7’e yükseldi. Böylece, geçen yılın aynı döneminde 15,4 TL olan Türkiye geneli ortalama m2 kira fiyatı 26 TL’ye ulaştı.

Şekil 1: Türkiye ve üç büyük ilde bir önceki yılın aynı ayına göre cari kira değişimi (%)

Şekil 1: Türkiye ve üç büyük ilde bir önceki yılın aynı ayına göre cari kira değişimi (%)
Şekil 1: Türkiye ve üç büyük ilde bir önceki yılın aynı ayına göre cari kira değişimi (%)

Kira Artış Hızı Üç Büyük İlde de Yükseliyor…

Aralık’ta kiralık ilan mfiyatı yıllık artış oranı geçen aya göre İstanbul’da ve İzmir’de yaklaşık 6 puan, Ankara’da ise 0,6 puan yükseldi. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da %84,6, Ankara’da %62,6, İzmir’de ise %56 oldu. Böylece, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 40 TL, Ankara’da 18 TL, İzmir’de ise 26 TL’ye ulaştı.

Büyükşehirlerde Yıllık Kira Artışlarında Farklılaşma!…

Aralık’ta yıllık ortalama kira artışı ülke genelinde %68,7 olurken, büyükşehirlerdeki cari kira artış hızları farklılık gösterdi. En yüksek yıllık kira artışının görüldüğü iller Antalya %84,8, İstanbul %84,6, Muğla %80, Mersin %77,1 ve Tekirdağ %70 olarak öne çıktı. En düşük kira artışının görüldüğü iller ise Van %30, Denizli %25, Kahramanmaraş %24,7, Trabzon %22,7 ve Mardin %20 olarak sıralandı.

TÜİK, Aralık ayındaki enflasyon oranını %36,08 olarak açıkladı. En düşük kira artış oranları hesaplanan beş büyükşehirdeki yıllık kira artış oranının yıllık enflasyon oranından düşük olması dikkat çekmektedir. Dolayısıyla, bu illerde son bir yılda kiraya verilen konutların ortalama kira getirileri reel anlamda değer kaybetti.

Ankara’da Durum: Gölbaşı ilçesinde kiralık konut fiyatları en yüksek seviyeye ulaştı

Konut piyasasındaki güncel gelişmeleri incelediği sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporunda Ankara’nın ilçelerindeki kira fiyatı artış oranları da incelendi. Ankara’daki kira fiyatı artış oranları değerlendirildiğinde 2018 Eylül-2019 Ekim arasında kira fiyatı artış oranları ortalama %5,5 seviyesinde durağan bir seyir izledi. 2019 Kasım – 2020 Eylül arasındaki dönemde kira fiyatlarındaki ortalama yıllık artış oranı %16,2 oldu ve bu dönemde de az değişkenlik gösterdi. Kira fiyatlarındaki artış hızı 2021 Mart’a kadar düşmüş ancak takip eden dönemde bir ay hariç (2021 Ekim) sürekli artış gösterdi. Böylece, yıllık kira artış hızı 2021 Aralık’ta %62,6’ya yükseldi.

Ankara genelinde kiralık konut fiyatları yüksek bir artış oranına ulaşmışken ilçe düzeyindeki kira fiyatları önemli ölçüde farklılık gösterdi. Son bir yılda en yüksek artışın gerçekleştiği ilçe Gölbaşı %98,6 olurken Gölbaşı’nı sırasıyla, Çankaya %74,4, Yenimahalle %68,1, Etimesgut %66,7 ve Pursaklar %65,1 ile takip etti. Öte yandan, en düşük kira fiyatı artışı Polatlı’da %31,4 hesaplandı ve sırasıyla Çubuk %36,4, Sincan %41,8, Akyurt %44,7 ve Altındağ %46 en düşük kira fiyatı artışlarının gerçekleştiği ilçeler oldu.

Son bir yılda TÜFE’nin %36 arttığı dikkate alındığında enflasyondan arındırılmış kira fiyatlarının Polatlı hariç tüm ilçelerde yükseldiği görülmektedir.

Tablo 3: İlçe düzeyinde bir önceki yılın aynı aya göre kira fiyatı artış oranları – 2021 Aralık

Tablo 3: İlçe düzeyinde bir önceki yılın aynı aya göre kira fiyatı artış oranları – 2021 Aralık
Tablo 3: İlçe düzeyinde bir önceki yılın aynı aya göre kira fiyatı artış oranları – 2021 Aralık

Health in Globe ‘un Doktoru “Pandemide İnsanlar Dişlerine Taktı”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler