Perşembe, Ekim 21, 2021
Ana Sayfa Kimdir Ferzan Özpetek Kimdir?

Ferzan Özpetek Kimdir?

-

Türk yönetmen ve senaryo yazarı. İtalya’nın ve Avrupa’nın en çok beğenilen ve ün kazanan yönetmenlerinde biri olmuştur. Dünyaca ünlü pop şarkıcısı Madonna bir açıklamasında, Karşı Pencere filmini çok beğenerek izlediğini ve en beğendiği yönetmenlerden birinin de Ferzan Özpetek olduğunu söylemişti. Bugüne kadar çektiği 6 filmin senaryosunu kendisi yazmıştır. Ferzan Özpetek Hakkında bilmek istedikleriniz haberimizde…


Bugün Doğan Ünlüler

Ferzan Özpetek Kimdir? Ferzan Özpetek Nerelidir? Ferzan Özpetek Kaç Yaşında? Ferzan Özpetek Hangi Burç?

Ferzan Özpetek, 3 şubat 1959 tarinde İstanbulda dünyaya geldi,59 yaşındaki Özpetek kova burcudur.

Ferzan Özpetek Kimdir?

3 Şubat 1959’da İstanbul’da doğdu. 14 yaşında annesi ile babası boşandı. Yedi yaşındayken ilk kez sinemaya gittiğinde izlediği “Cleopatra” filmi, sinemayı sevmesine neden oldu. Sinema aşkıyla geçen 17 yıldan sonra, 24 yaşına geldiğinde İtalya’ya gitti. Önce Perugia’da Yabancılar Üniversitesi’nde bir sene İtalyanca eğitimi aldıktan sonra, Roma’ya gidip La SpaienzaÜniversitesi’nde sinema tarihi derslerini almaya başladı ve Accademia Navona’da ve Accademia d’Arte Drammatica’da sanat tarihi ve kostüm eğitimine devam etti. Bu dönemde sinema sektöründen insanlarla tanışmak için, kendisini gazeteci olarak tanıtıp röportajlar yaptı ve bu sayede sektörde iş buldu.

1997 yılında senaryosunu da yazdığı ilk filmi “Hamam” ın kamera arkasına geçti. Ayrıca Hamam, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi film müziği ödüllerine, İtalyan Ulusal Sinema Gazetecileri Sendikası’nca en iyi yapımcı ödüllerini aldı. Film ayrıca, Cannes Film Festivali’nde, ” Yönetmenlerin Onbeş Günü ” tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de diğer ülkelerde eleştirmenlerin olduğu kadar seyircilerin de sevgisini ve beğenisini kazandı. Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya’nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve hatta ABD’de gösterim imkanı buldu.

Ferzan Özpetek, 1999 senesinde, gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları yakalayan filmi Harem Suare’yi çekti. Harem Suare AFI Fest’te jüri özel ödülüne aday gösterildi ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ise Serra Yılmaz en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. ” Harem Suare ” ayrıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet verildi.

Daha Bir Çok Ödüle Layık Görüldü

Her sene düzenlenen geleneksel ‘‘Gay Parade’’ eşcinseller şöleninde 2001 senesinde Ferzan Özpetek’in filmi ‘‘Cahil Periler’’ ‘‘en iyi gay filmi’’ kabul edildi. Ayrıca o etkinlikte yönetmen Ferzan Özpetek İtalya’da ‘‘Yılın Gay’i’’ seçildi.

2001 senesi, Ferzan Özpetek sinemasının olgunlaşma dönemine girdiğini Cahil Periler filmiyle gösterdi. Cahil Periler, Avrupa’daki farklı festivallerden toplam 6 ödüle layık görüldü ve Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film adaylığına gösterilmesiyle tüm dünyanın ilgisini odağı oldu. İtalyan Sineması’nın tanınmış yönetmenlerinden Nanni Moretti’nin ” La Stanza del Figlio” ve Giuseppe Tornatore’nin “Malena”sını geride bırakan Özpetek’e sevenlerinden övgüler yağdı.

Ferzan Özpetek için asıl büyük başarı 2003 senesinde çektiği Karşı Pencere filmiyle geldi. Yönetmenin dördüncü uzun metrajlı filmi 40’a yakın ödüle layık görüldü ve Cahil Periler gibi İtalya’nın en çok gösterildiği ve İtalya’nın oskarları sayılan David di Donatella ödüllerinde 5 ödül kazanan film, Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri olan, 38. Uluslararası Karlovy Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu olmak için toplam 3 dalda ödül aldı. Andrea Guerratarafından film için yazılan müzikler büyük ilgi gördü.

2005 senesinde İtalya’da ekonomistlerin bir tartışma programında, günümüzdeki yoksulluğa çözüm olarak gösterdikleri ana fikriyle dikkatleri üzerine çeken Kutsal Yürek filmini çekti. Özpetek. Filmde, başarılı bir iş kadınının yaşadığı kimlik bunalımı sonrasında, her şeyi bir kenara iterek, yoksullukla mücadele eden insanlara yardım etmesini konu alıyordu. 2 ödül alan Kutsal Yürek, farklı festivallerde toplam 14 ödüle aday olarak sunuldu.

Ferzan Özpetek 2005 senesinde Antalya’da 42. Altın Portakal Film Festivali’nin de jüri başkanlığını yaptı.Festivalin jüri üyeleri ise Hülya Koçyiğit, Zuhal Olcay, Aytaç Arman, Kenan Işık ve Nuri Bilge Ceylan idi.

2007 senesinde 64. Venedik Film Festivali’nde jüri üyesi oldu.

27 Eylül 2016 tarihinde uzun yıllardır beraber olduğu erkek sevgilisi Simone Pontesilli ile dünya evine girdi.

2016 senesinde Ferzan Özpetek’in aynı ismi taşıyan kitabından uyarladığı yönetmenliğini kendinin yaptığı“İstanbul Kırmızısı” adlı filminde başrollerinde Nejat İşler, Mehmet Günsür, Tuba Büyüküstün, Halit Ergenç, Serra Yılmaz, Zerrin Tekindor, Reha Özcan gibi oyuncular rol aldı.

29 Eyüll 2018 – 5 Ekim 2018 günleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görüldü.

Kitapları :

2015 – Sen Benim Hayatımsın
2014 – İstanbul Kırmızısı

Ödülleri :

2018 – 55. Uluslararası Antalya Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü
2010 – En İyi Film (Müzikal/Komedi) (Serseri Mayınlar) / 64.Gümüş Film Şeritleri Ödülleri
2010 – Jüri Özel Ödülü (Serseri Mayınlar) / 9.Tribeca Film Festivali
2003 – En İyi Yönetmen (Karşı Pencere) / Karlovi Vary Festivali
2003 – En İyi Film (Karşı Pencere) / Karlovi Vary Festivali
2004 – Canvas Halk Ödülü (Karşı Pencere) / 31. Flanders Uluslararası Film Festivali
2004 – En İyi Film (Karşı Pencere) / 25. Seattle Film Festivali
1997 – En İyi 2. Film (Hamam) / 11.Adana Altın Koza Film Şenliği
1997 – En İyi Yönetmen (Hamam) / 34. Antalya Film Şenliği
1997 – En İyi Film (Hamam) / 34. Antalya Film Şenliği

Filmleri :
Yönetmen :

2018 – Napoli’nin Sırrı (Sinema Filmi)
2017 – İstanbul Kırmızısı (Sinema Filmi)
2014 – Kemerlerinizi Bağlayın – Allacciate Le Cinture (Sinema Filmi)
2012 – Şahane Misafir – Magnifica Presenza (Sinema Filmi)
2010 – Serseri Mayınlar – Mine Vaganti (Sinema Filmi)
2008 – Mükemmel Bir Gün – Un Giorno Perfetto (Sinema Filmi)
2007 – Bir Ömür Yetmez – Saturno Contro (Sinema Filmi)
2005 – Kutsal Yürek – Cuore Sacro (Sinema Filmi)
2002 – Karşı Pencere – La Finestra di Fronte (Sinema Filmi)
2001 – Cahil Periler – Le Fate Ignoranti (Sinema Filmi)
1999 – Harem Suare (Sinema Filmi)
1997 – Hamam (Sinema Filmi)

Senaryo :

2014 – Kemerlerinizi Bağlayın – Allacciate Le Cinture (Sinema Filmi)
2012 – Şahane Misafir – Magnifica Presenza (Sinema Filmi)
2010 – Serseri Mayınlar – Mine Vaganti (Sinema Filmi)
2008 – Mükemmel Bir Gün – Un Giorno Perfetto (Sinema Filmi)
2007 – Bir Ömür Yetmez – Saturno Contro (Sinema Filmi)
2005 – Kutsal Yürek – Cuore Sacro (Sinema Filmi)
2002 – Karşı Pencere – La Finestra di Fronte (Sinema Filmi)
2001 – Cahil Periler – Le Fate Ignoranti (Sinema Filmi)
1999 – Harem Suare (Sinema Filmi)
1997 – Hamam (Sinema Filmi)CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Haberler

Asya İle Aras Sevgili Mi Oluyor

Sadakatsiz 36. Bölüm Fragmanı Yayınlandı Mı? Asya İle Aras Sevgili Mi...

0
Kanal D'nin büyük bir ilgiyle izlenen dizisi Sadakatsiz, 35. bölümüyle ekrana geldi. Dizinin yayınlanan yeni bölümünde; Aras, adını hatırlıyor. Hastanenin sisteminde bir hata oluşuyor...